| Curiosul999 a întrebat:

Care este treaba cu licența de Windows? De ce trebuie sa ți-o cumperi? Dacă nu o cumperi ce se poate întâmpla? Nu îți poți instala Windowsul? Sau nu pornește PC UL?

14 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"De ce trebuie sa ți-o cumperi?"
Trebuie să ți-o cumperi pentru că Microsoft este o companie care trebuie să facă profit, nu este o organizație de caritate.

Windows-ul este un produs, la fel ca o pereche de blugi. Te-ai întrebat vreodată de ce trebuie să dai bani pe blugi?

| gabicoo a răspuns:

Merge foarte bine și neactivată.

| Yurisa a răspuns:

Plătind pentru o licență, cumperi permisiunea de a folosi acest software legal și de a primi suport tehnic și actualizări de securitate.

Poți descărca și instala Windows fără a avea o licență activată, însă sistemul de operare va funcționa într-un mod limitat. De exemplu:
1. Nu vei putea personaliza elementele de interfață (e.g., fundalul desktop-ului, culorile de sistem).
2. Vei primi notificări constante care îți reamintesc să activezi Windows-ul.
3. Pe ecran va apărea o inscripție "Activate Windows" până când vei introduce o cheie validă.
Windows-ul funcționează și fără licență, dar cu restricții. Nu te bagă nimeni la bulău dacă piratezi windowsul sau dacă nu îl activezi, stai liniștit laughing

| ninuku a răspuns:

Oameni buni ce este asa de greu sa-ti cumperi o liceenta de windows, e intre 50 si 75 ron o liceenta windows 10 si 100-120 o liceenta windows 11.
https://www.g2a.com/ro/category/software-c5?query=windows%2010
https://www.g2a.com/ro/category/software-c5?query=windows%2011

| NLS a răspuns:

Ar trebui sa o cumperi, din motivele enumerate de johnnny123

Iar cand folosesti calculatorul pe numele unei firme, TREBUIE sa cumperi licenta pentru toate programele pe care le folosesti, inclusiv pentru Windows, altfel... o sa vezi tu ce patesti. laughing

"Nu îți poți instala Windowsul? Sau nu pornește PC UL?"

Poti sa instalezi Windows, si va functiona foarte bine pe termen nelimitat, chiar daca nu il activezi cu o licenta.
(valabil doar pentru Windows 10 si 11, pentru 7 si mai vechi, nu).
Doar ca nu o sa poti customiza interfata, nu poti schimba wallpaperul, tema, etc...si o sa ai notificari din cand in cand, atat pe ecran in dreapta jos, cat si in fereastra de Settings.

DACA nu ai nevoie de Windows neaparat (de exemplu pentru scoala), si de unele programe care se gasesc doar pe Windows, cel mai convenabil ar fi sa treci pe o distributie Linux.

Mint (in "aromele" Cinnamon, MATE sau XFCE),
Zorin Core,
ElementaryOS
si Ubuntu
sunt cele mai potrivite pentru incepatori.
Mai ales primele 3 (Mint, Zorin, Elementary).

| Curiosul999 explică (pentru NLS):

A deci Windows XP de exemplu nu merge fără?

| Curiosul999 explică (pentru johnnny123):

Că sa îi porți normal

| Curiosul999 explică (pentru johnnny123):

Dar android de exemplu cum e gratuit și chiar și ioa

| johnnny123 a răspuns (pentru Curiosul999):

IOS funcționeaza doar pe produse Apple, deci ți se pare ție că e gratuit. De fapt îl plătești atunci când îți cumperi telefonul.

Cât despre Android, este "gratuit" pentru că este un alt model de monetizare bazat pe creșterea cât mai mult a masei de utilizatori. Dar nici Google/Alphabet nu este organizație de caritate, stai tu liniștit.

| doctorandus a răspuns:

Windows 10 si 11 poti sa le lasi linistit neactivate. Deranjul produs de asta este minimal.

Legea interzice pirateria informatica, nu interzice nicaieri Windows neactivat.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Adica daca vorbim despre piraterie informatica, vorbim cu sens.

Daca vorbim despre respectarea termenilor licentei inseamna ca habar n-avem despre ce vorbim, deoarece asta nu s-a judecat niciodata in tribunale.

| NLS a răspuns (pentru Curiosul999):

Nu, XP, 7... aveau o perioada de Trial, apoi mai poti "rearma" inca o data, legal, pentru inca 90 zile, si apoi GATA.

Nu mai poti folosi Windowsul, pana nu introduci un serial valid.

La 10 si 11 le poti folosi pana in panzele albe, in afara de acele mesaje mai mult sau mai putin stresante/enervante,
nu te limiteaza nimic cu adevarat (insa nu poti schimba marimea textului, tema sau wallpaperul, si alte chestii ce tin de interfata).

| NLS a răspuns (pentru Curiosul999):

Google are multe alte metode de a face bani din sistemul (si cu ajutorul sistemului.) de operare Android.

Una dintre ele ar fi reclamele din magazinul de aplicatii, si din diverse alte servicii.
Alta ar fi furtul datelor noastre personale si vanzarea acestora mai departe, catre agentii de publicitate (cand ma refer date personale, nu ma refer neaparat la numele nostru, sau la parolele noastre, sau la numarul de cont. Ci la preferintele noastre, ce cautam pe net, ce site-uri vizitam, ce cumparam, ce ne place, pe unde am calatorit...).

Si cam acesta este si motivul pentru care Windows 10 si 11 pot fi folosite gratuit, fara activare.
Si ele sunt pline de reclame (diverse companii platesc bani grei, pentru ca un Windows nou instalat sa vina la pachet cu: Instagram, Facebook, WhatsApp, aplicatie Amazon, gata instalate...)