| irina4219 a întrebat:

Cate minute trebuie să aibă un videoclip pe YouTube ca sa pot avea anunțuri pe el?

Răspuns Câştigător
| rumi36 a răspuns:

Bună! Ca să îți poți monetiza canalul de Youtube prin adsense este cam dificil, îți spun din experiență(am avut un canal care a ajuns viral timp de 3 ani)
Trebuie sa ai 1000 de abonați și 4000 de ore de vizionare publică.
Nu contează neapărat cât de lung e videoclipul. Orele astea de vizionare le faci în funcție de câte vizionări ai la videoclip, deci trebuie să vi cu ceva interesant ca să fie promovat de catre algoritm, iti recomand sa urmezi trendurile care sunt acum pe Youtube.
In Youtube studio îți arata cate ore de vizionare ai.
Procesul de monetizare e cam lung.
Spre exemplu daca tu ai 900 de abonati si mai multe videoclipuri care deja au ajuns la peste 50k de vizionari tu nu poti sa le monetizezi daca nu ai 1k de abonati.
Abia dupa ce devi complet eligibil pentru monetizare o sa ti se dea unlock la sectiunea "earn" din Youtube studio...acum vine partea mai nasoală...
Trebuie sa iti dea cei de la Youtube review la canal si dureaza mult, anul asta nu stiu ce se intampla cu cei de la Youtube, prin 2020 cand aveam eu canalul iti dadeau review in 2-3 zile acum poti ajunge si la 3 saptamani..., si-au schimbat si politica si nu lasa pe oricine sa isi monetizeze canalul, mie mi-au dat deny pentru monetizare pe noul meu canal, mi-au spus ca trebuie sa mai schimb videoclipurile sau sa postez unele noi...
Daca ai trecut de acest pas felicitari! Ai ajuns la un nou calvar, adsense...
O sa iti dea erori peste erori, ba ca ai conturi dublura cand de fapt nu ai, ba ca adresa de domiciliu corespunde cu alta de pe alt cont..., trebuie sa ai si card de valută!
Daca ai reusit sa treci de acest pas felicitari din nou!
Acum o sa trebuiasca sa astepti inca vreo 2 saptamani pana cand iti trimit astia de la adsense prin posta un cod de verificare a adresei...
Daca ai completat toti acesti pasi si ai intr-un final un cont activ de adsense, abia atunci iti poti difuza anunturi ca sa castigi bani...
Daca videoclipul tau are 100k de vizionari nu se iau in calcul cele 100k care nu aveau anunt, daca incepi sa bagi anunturi abia dupa astea 100k incepi sa castigi bani pentru vizionarile de dupa astea 100k...
Si trebuie sa continui sa postezi videoclipuri care sa ajunga virale pentru ca atunci cand te-ai inscris la adsense ai facut automat contract cu anumite branduri ca sa le promovezi produsele la tine pe canal prin ad-uri si daca audienta ta scade adsense iti poate dezactiva contul.
Succes!

3 răspunsuri:
| literallythesamebruh a răspuns:

Recomandat este să aibă peste 8 minute.

| irina4219 explică (pentru rumi36):

Mulțumesc! Am o întrebare la tine, știam că videoclipurile postate înainte de a fi eligibil nu se pot lua în considerare la monetizare. De la tine am înțeles la un moment dat că nu se iau în calcul doar vizionarile făcute până în momentul în care ești eligibil și începi să monetizezi. Adică le pot monetiza și pe cele vechi pentru vizualizările noi?

| Cherciumihai a răspuns:

Depinde de numărul abonaților tăi...20-30 de minute