| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un server PC?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Server
https://www.google.com/search?q=define+server
"a person or thing that serves."
o persoana sau un lucru care serveste

ei bine, asta e un server PC, un calculator, in majoritatea cazurilor dedicat care iti serveste un serviciu, sau mai multe
serviciile pot fi: web, baze de date, file sharing, mail, firewall, routing, etc.

daca imi spui ce te-a facut sa intrebi asta, atunci poate iti spun mai explicit despre cazul particular respectiv

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Un server(fără PC), ține website-urile online și ține datele stocate din cloud.

Există o diferență foarte specifică între un PC și un server, ele nu sunt unul și același.

| Shadow1567 a răspuns:

Eeste ip-ul site-ului respectiv hostul. permite ca acel website sa fie accesibil 24/24

| SharpEagle a răspuns:

Un server (ca hardware) este un device ceva mai avansat decat un PC (personal computer). Mai specializat spre folosirea intensiva a resurselor (dar si a mai multor resurse decat ale unui PC). Rolul lui este de a deservi mai mult decat un utilizator, de unde si nevoia mai mare de resurse.
Poate avea mai multe placi de retea, poate acomoda mai mult RAM (si memorie cu "error correction"), mai multe procesoare, mai multe discuri (chiar si controllere specializate care sa aisgure redundanta si viteza de lucru), are interfete dedicate pentru interactiunea cu alte servere sau componente externe samd.
E mai scump, consuma mai mult dar ofera mai multe, e mai puternic si are redundanta (availability, continuity, integrity).
Presupun ca in sensul asta era intrebarea...

| NLS a răspuns:

Serverele, pe intelesul cuiva mai neinitiat, sunt de mai multe feluri.
In esenta, sunt tot niste PC-uri, dar mai puternice, si create cu scopul sa functioneze non-stop.
Orice site de exemplu, are in spate un server**.
STEAM-ul are in spate un server, altfel noi nu am putea downloada jocuri de acolo la orice ora dorim.

Servere sunt si calculatoarele principale care controleaza toate celelalte calculatoare folosite intr-o firma, o banca, un liceu, etc.

De cele mai mult ori, placile de baza pentru server contin 2 sau chiar mai multe socluri pentru procesor.
Nu pot lucra concomitent mai multe procesoare fizice (cu foarte mici exceptii), insa sunt astfel programate, sa lucreze alternativ (al doilea sa intre in functiune cand primul se opreste, din motive variate).

Exista si servere de stocare, care nu au o putere mare de procesare (au procesoare cu frecventa mica), insa au atasate foarte multe unitati de stocare, de capacitate mare (HDD-uri, SSD-uri).

Serverele cu destinatia virtualizare, sau pentru simulari, calcule complexe., au procesoare cu foarte multe nuclee (de obicei peste 32-64 nuclee), si cu foarte mult RAM (1 TB sau mai mult).

Forma fizica pe care o poate avea un server difera foarte mult.
El poate arata ca si PC-ul tau (sau cel putin foarte asemanator), sau poate arata ca sertar:

https://www.rect.coreto-europe.com/images3/RECT%E2%84%A2+RS-8769R8_8568.jpg

Aceste "sertare" sunt numite rack-uri, si pot fi la randul lor grupate mai multe impreuna, in carcase mai mari, ce pot arata ca un frigider, sau ca un dulap metalic.

https://api.time.com/wp-content/uploads/2020/04/google-data-center.jpg

Server PC, dupa nume, este un server "personal", sau folosit de firme mici si foarte mici, de scoli, si e adapostit de o carcasa "normala", de PC.

Ceva de genul:
https://www.galaxus.de/im/Files/1/4/1/0/1/5/4/1/604151.jpg

Un server cu
2 procesoare Intel Xeon,
4 placi video,
si 8-9 HDD-uri.

Bula
| Bula a răspuns:

Un server este un calculator central dintr-o (parte de) retea care centralizeaza programele /stocarile de date /informatiile de acces.
Server-ul poate fi unul local (intr-o retea mai mica), caz in care si un calculator mai mic (chiar si un PC) poate satisface cerintele SAU unul teritorial, caz in care configuratia necesara este mult mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Serverul are un Windows server?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproximativ 85% dintre ele folosesc diferite distributii (versiuni) de Linux (speciale pentru Server, nu Linux Mint).

Restul folosesc Windows Server.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand numele unui sistem de operare contine cuvantul "server" inseamna ca e dedicat spre servicii de tip server, si nu spre desktop

de ex. Ubuntu, care e cea mai folosita distributie ca desktop (Linux Mint e derivat) are o versiune numita "server" pe care nu vine implicit partea de interfata grafica, numai text, si ala controlat de la distanta, nu pe consola

la fel e windows server, cu toate ca Mircosoftul nu poate fara interfata grafica, totusi are niste servicii care nu sunt deloc pe un windows normal

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde,poate avea linux sau windows server 2022