| RealKing01 a întrebat:

Ce inseamnă THD 10% la o boxă activă, se va auzi clar sau distorsionat?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

THD = total harmonic distorsion distorsiuni armonice totale). Iar 10% e *enorm*! Se aude ca un cazan...

| Frank51 a răspuns:

Distorsiunile armonice, ele de obicei au o valoare mică până la limitare, iar la limitare cresc exponențial. Acea valoare de 10% este la limitare, deci se va auzi normal.

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

@frank51: Se va auzi "normal" dacă ascultă la cel mult jumătate din puterea declarată de producător. Chiar și așa e posibil să 'gâjâie' din când în când.