| Norbert170 a întrebat:

Ce procesoare sunt mai bune? Intel sau AMD?

11 răspunsuri:
| TheTrickster a răspuns:

Intel.De ce?
Pentru ca Intel are tot felul de procesoare(o gama variata), a fost una dintre primele compani infintate vreodata care sa faca cele mai vandute procesoare si cred ca daca arunci o privire pe Wikipedia la Intel poti vedea cat de bune sunt.In privinta AMD-urilor sunt si ele bune dar compania este specializata in placi video, nu in procesoare.

| neutrino a răspuns:

Intel-ul este recunoascut ca face inca cele mai bune procesoare.

| Jipa95 a răspuns:

Depinde in ce activitati sunt folosite. Atat AMD cat si Intel au procesoare destul de puternice pentru toate buzunarele.

| KodrutZ a răspuns:

Cyrix, VIA, Texas Instruments, Qualcomm, MediaTek. Nu te lua dupa toti cretinii si nu pune intrebari cretine. Cel mai bun procesor e ala de care ai bani si care iti satisface nevoile cu cele mai mici investitii PE TERMEN LUNG.
@VladVladut: Daca esti jita, macar taci.
@neutrino: De catre cine? Pe ce criterii?
P.S. Am Intel, probabil ca urmatorul va fi tot Intel, dar nu maninc rahat ca ar fi cele mai bune. Sint cele mai bune pentru nevoile mele la un moment dat, atita tot. Am avut AMD-uri vreo 15 ani si voi reveni la ei imediat ce imi vor oferi ce vreau la un COST mai bun decit Intel. Costul nu e totuna cu pretul!

| Psycho777 a răspuns:

Nu exista "mai bun" intre Intel si amd. Eu pe pc am AMD, pentru ca la pretul acela, procesorul AMD era cel mai puternic, si placa video tot AMD (la fel, pentru ca pretul era mai convenabil). Daca vrei sa joci jocuri, procesoarele AMD sunt mai bune, si si mai ieftine, deoarece la Intel platesti si brand-ul, iar pe laptop am Intel, deoarece Intel-urile sunt mai utile in multi-tasking. Daca ai un pret stabilit, cauta pentru acel pret cel mai bun pret raport / calitate. Si nu uita, sa verifici daca placa ta de baza e compatibila cu socket-ul procesorului, atlfel trebuie sa schimbi si placa de baza.

| DespreHostel a răspuns:

Daca vrei pentru jocuri AMD, pentru programare Intel.

| ubox7007 a răspuns (pentru neutrino):

In 500 de lei cand ai de ales intre un i3 si un fx6300 (pentru un pc de gaming) e mai bun fx-ul (fx-ul este de la AMD si i3-ul de la Intel)

| ubox7007 a răspuns (pentru neutrino):

Depinde de buget (bugetul pentru procesor) si la ce il vei folosi.

| neutrino a răspuns (pentru ubox7007):

S-a pus problema celui mai bun, iar in acest caz nu se discuta bugetul. In rest, ai dreptate,

| AdrenalinTm a răspuns:

Intel a fost considerat cel mai bun pentru ca a iesit in tot deauna cu tehnologii noi pe procesoare dupa care cei de la AMD le-au copiat sub altfel de nume, de aaia ar fi mai bun un Intel, dar alege dupa buget daca ai un buget mic alege un amd daca ai buget mare ia-ti un Intel