| alexcenaaa2344 a întrebat:

Ce procesor bun gasesc pana in 350 de lei?

8 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Ești fan Cena?

| NLS a răspuns:

Nou sau SH?
si cel mai important:
Pentru ce placa de baza / socket?

| AdrianGht a răspuns:

Salutare!
de la AMD: https://l.profitshare.ro/l/13456388?hash=amd. procesor
de la Intel: https://l.profitshare.ro/l/13456389?hash=intel. procesor

daca comanzi de pe Pc Garege, poti sa folosesti cu incredere codul de voucher VU2AATJJ si primesti o reducere extra

| alexcenaaa2344 explică (pentru NLS):

Pentru o placa de la Gigabyte
Nu prea ma pricep, as vrea un procesor bun de la Intel

| NLS a răspuns (pentru alexcenaaa2344):

Ce placa de baza Intel?
Exista socket
LGA1200
LGA1156
LGA1155
LGA1151
LGA1150
etc

Degeaba iti recomand un procesor pentru 1200, daca placa ta e pe 1155.

Ce doresti sa faci cu el?

| alexcenaaa2344 explică (pentru NLS):

Nu ma pricep sa zic
Eu vreau un procesor i3 10000k cu o placa compatibilă care sa ducă bine cu procesorul

| NLS a răspuns (pentru alexcenaaa2344):

Https://www.pcgarage.ro/......cket-1200/

din seria 10xxx,
ai i3-10100 si i3-10105
fara K.
Cele cu K suporta Overclock (cresterea frecventei procesorului, daca pui un cooler mai puternic decat cel cu care vin ele), si sunt MULT mai scumpe.

Daca e prea mult,
poti lua si G6405, dar procesorul acesta e SLAB, are doar 2 nuclee.

https://www.pcgarage.ro/......cket-1200/

################################
La AMD gasesti procesor foarte bun cu 353-360 RON, si are 4 nuclee, nu 2, ca acel G6405 de la Intel.

https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/filtre/pret-243-pana-la-365/

Iti iei un Ryzen3 4100, si garantez ca nu o sa ai treaba cu el.

E mai bun chiar decat i3 10100 de la Intel, care costa cu 130 RON mai mult.

Intre 280 si 300 RON sunt vreo 3 placi de baza potrivite pentru el, dintre care 1 e Gigabyte - 296 RON.
Exact acel model l-am cumparat pentru PC-ul tatalui meu, si merge fara probleme de 9 luni.

| alexcenaaa2344 explică (pentru NLS):

Mersi mult