| Butnariu_Ovidiu_1996 a întrebat:

Ce procesor recomanda-ti? Procesor AMD FX 4100, 3.600MHz, 12MB, socket AM3+, Box cu 4 nuclee sau intel i3? Daca stiti alt procesor pana la 550 de lei.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

VOrbesti de 2 platforme total diferite? Vrei sa iti creezi un sitem? te pot ajudta daca vrei. Dinc ele 2, nu stiu la ce il vei folosii tu, dar zic, asa, ca merita un efort, de 30 lei, pana la un phenom II X4 960 T.

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Pai depinde de placa ta de baza. Tu ai pus 2 procesoare diferite,iar eu nu stiu sa fie placa de baza care sa suporte si AMD si Intel. Deci daca placa ta de baza suporta AMD,poti lua acel procesor, in schimb daca suporta Intel, poti cumpara asa ceva: http://www.emag.ro/......0623I32100
Dar si asa, trebuie sa vezi ce fel de AMD sau Intel suporta.

| Narcis2007 a răspuns:

AMD FX 4100 si cu overclock e foarte bun

| Butnariu_Ovidiu_1996 explică (pentru JustCosmin):

Nu mi-am luat inca placa de baza

| Butnariu_Ovidiu_1996 explică (pentru sltlp):

Nu mi-am luat inca placa de baza. De ce phenom || X4 960 T?

| sltlp a răspuns:

Deoarece este net superior la fx. Fx desi is mai noi, is mai proaste. Apoi, 960t cu noroc il deblochezi, il faci 6 nuclee. Apoi s anul uitam de capacitatea de oc. Amd a si reconosscut, ca au "pierdut" la noile procesoare cateva sute de miloane de tranzistori, si nuclele nu sunt cuar 4 la fx 4100, is depapt 4 umatati. De aceea 960t