| SonicAndrei a întrebat:

Cu ce programe se poate face un site? Trebuie să fac unul în HTML, dar în Notepad nu am diacritice. Am încercat în Word și în Publisher, dar nu am reușit (browserul îmi deschide exact ceea ce scriu, adică limbajul HTML și nu ce ar trebui să-mi arate).

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca ori nu salvezi fisierul cum trebuie ori nu scrii codul html cum trebuie.

Mai mult de notepad nu iti trebuie

| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa-ti activezi din Windows scrierea in limba romana, astfel incat sa poti tasta cuvinte si cu diactritice.
Language Options.
Ce Windows ai? (Xp, Windows7, Win8) Ca sa primesti instructiuni exacte.

| shevchenko a răspuns:

Pt diacritice trebuie sa intri in control panel si la region and language si adaugi acolo si limba romana, si incearca notepad ++ iti aseaza mult mai bine codul

| Argelean a răspuns:

Salut! Descarca un patch cu toate limbile si selecteza limba romana.Bafta!

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Dacă folosesc Notepad îmi deschide bine mini site-ul (nu-i pot spune site că e doar titlul), dar în Word îmi afișează întreg limbajul. Am dat și Save as Web page și am și modificat manual extensia în html, dar nu a funcționat. Atunci cum se face corect?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SonicAndrei):

Atat timp cat fisierul e salvat ca html si tagurile de html sunt corecte, browser ul il va interpreta gresit... Il deschizi in browser nu?

| SonicAndrei explică (pentru suntserios):

Da, îl deschide. Dar acum am descoperit soluția. O las imediat într-un răspuns separat.

| SonicAndrei explică (pentru dannyel86):

Nu la asta mă refeream! Mi-am setat tastatura în română de când mi-am instalat Windows-ul (am Windows 8.1 Pro N). E vorba că, dacă scriu în Notepad cu ăâșțî, dacă dau Save îmi apare mesajul „The file contains characters in unicode format which will be lost...".

... Am descoperit soluția, o las într-un răspuns separat.

| SonicAndrei explică (pentru shevchenko):

Pot scrie cu diacritice, e vorba că Notepad nu putea salva textul cu șțăîâ.

| SonicAndrei explică (pentru Argelean):

Am limba română, alta era problema.

| SonicAndrei explică:

REZOLVAREA: Între timp am găsit rezolvarea căutând pe Google eroarea: Atunci când salvezi fișierul, trebuie să schimbi formatul textului din ANSI în Unicode, sau, mai bine, UTF-8.
Ce simplu a fost. Oricum vă mulțumesc tuturor pentru răspuns.