| SorinELoo7 a întrebat:

Cum credeti ca vor rula jocurile din ultimi doi ani pe acesta configuratie? Este destul de buna aceasta configuratie pentru utilizarea de zi cu zi? Am facut calculul ca acesta costa vreo 1000 de lei...

Placa de baza - MSI 760GM-P21 (FX), Socket AM3+, Chipset AMD 760G + SB710
Memorie - Zeppelin 4 GB DDR3, 1333 MHz, Dual Channel
Hard disk - Seagate Barracuda 250 GB, 7200rpm, 16MB
Placa video - MSI N630GT-MD1GD3, nVidia GeForce GT630, 1GB DDR3, 128bit
Procesor - AMD Athlon II 250 X2, 3 GHz, 2MB
Carcasa - RPC MN480A, Mini Tower ATX, sursa 480 W

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vor rula decent. Depinde de situatie, unele sunt foarte prost optimizate, pe acelea nu vei avea sansa sa le duci la maxim.

| DeejayAndr3y a răspuns:

O sa mearga foarte bine, sunt frumoase piesele.happy

| TheTelemea a răspuns:

Hmm... cam putintel. Ia-ti frate un procesor mai bun, daca tot vrei AMD, ia-l pe asta, dai oleaca mai mult dar iti iei si tu ceva bun http://www.emag.ro/......ECJRNBBBM/
Si apropo, baga o sursa de cel putin 500 W sa nu ai surprize neplacute
(si nu uita de ventilatoare si chestii)
Fundoi please. Si ai putea sa pui 6GB ram, sau 8, ca nu te-ar costa mai mult de 3 milioane. Si ia o placa video de 256 bit si poate 2GB.

| SorinELoo7 explică (pentru anonim_4396):

Eu vreau sa rulez PES 10 - 14, Fifa 10 - 14, Counter-Strike Global Offensive. IN general voi juca PES si Fifa. Am facut cateva teste pe Game Debate si am vazut ca PES 13 si Fifa 13 ruleaza la maxim...

| SorinELoo7 explică (pentru TheTelemea):

Ma rezum la bugetul pe care il am, astfel imi cumparam PC de 2000 de lei.

| TheTelemea a răspuns (pentru SorinELoo7):

Mai bine mai strange... nu-i chiar asa rea nici configuratia ta, mie cu 3GB ram si triple-core AMD si o placa video de 1GB imi merg jocurile astea.

| DAnc3 a răspuns (pentru TheTelemea):

Fx6350 nu merita diferebta de la 6300 si oricum va fi tras in jos de acea placa video deci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SorinELoo7):

. Nu ai nevoie de mai mult de 6 GB RAM pe viitor. Poate un procesor mai bun, dar nu de o sursa de 500 pentru sistemul ala. Poti avea si de 450 daca e firma calumea. Daca joci jocuri gen Fifa nu ai nevoie de un PC fruntas. E de ajuns si acesta, nu prea stiu cum e cu procesoarele AMD ( ca nu am prea avut de a face cu ele ), cum am zis, posibil sa mearga ceva mai bun ca cel de care ai mentionat tu.

| taken a răspuns:

Procesor slab, memorie cam putina, si placa video are DDR 3(ar trebui sa alegi o placa video care sa aiba DDR 5).
Carcasa cu tot cu sursa la 100 lei iti dai seama ce este acolo.
Slaba configuratie, dar probabil ai facut-o in functie de buget.

| SorinELoo7 explică (pentru taken):

Da, undeva la 1000 si ceva de lei. Am spus si mai sus ca am facut cateva teste pe Game Debate pentru FIFA 13 si PES 13 si imi arat ca ruleaza la maxim, mai putin FIFA care este medium-maxim.

| Gabi05 a răspuns (pentru TheTelemea):

Asta sa cumperi tu, pun pariu ca ai in pc placa video de 256nit sursa de 1000W, 16gb ram si procesor single core.
Nu mai cere funda daca nu sti ce sa faci.

@sorinello7 jocurile le vei rula la low.procesor vechi de 4 ani, placa video de tot rasu, hdd mic, sursa pocnitoare.

In 1000lei ai asa
dual core fm2
hdd 500gb
4gb dual chanel 1866 mhz, dubleaza performanta integratei, mai ales ca integrata se foloseste de frecventa.
sursa cu carcasa ce tine sistemul
placa de baza mATX

http://www.mediadot.ro/wishlist/32989/

Integrata din procesor e foarte buna, peste acel gt630.
Daca reuseai sa faci efort inca 70lei, aveai performanta mai buna.
Integrata din procesor ruleaza crysis 3 pe la cerinte medii

| SorinELoo7 explică (pentru Gabi05):

Am testat cele doua jocuri pe Game Debate, iar FIFA 13 si PES 13 ruleaza putin mai slab decat pe configuratia care am mentionat-o eu...

| Gabi05 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Pentru ca e diferenta de optimizare.La performanta integrata e maibuna ca gt-ul ala.Dar tu iei ce vrei.Eu doar ti-am aratat o solutie mai performanta