| IgoToHellForThis a întrebat:

Cum e un Cannon eos 600D pentru incepatori? Se merita :S? Si de ce? Dau funda.

2 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Hei!

Nu-l recomand deloc pentru începători! Este dificil şi necesită mult timp chiar şi pentru o persoană mai cunoscătoare, cred că pentru începători nici nu se pune problema. Este un aparat foarte bun, dar pentru profesionişti şi persoane care cunosc toate setările în parte şi toate modalităţile de a face o poză.
Dacă vrei un aparat bun pentru începători, alege tot Canon, este, după părerea mea cea mai bună firmă de aparate foto, împreună cu Nikon. Nu ştiu exact care sunt modelele şi numele exacte ale aparatelor Canon ceva mai uşor de folosit, dar te poţi uita pe site-ul lor.
Acum câteva luni am vrut să îmi iau aparatul Canon eos 600D, dar am ales Nikon D5100, din recomandări şi tot ce am citit, văzut pe diferite site-uri, forum-uri şi youtube. Amândouă sunt super dificile şi au meniuri foarte complicate. Eu l-am cumpărat împreună cu sorămea, pentru că ea se ocupă cu aşa ceva, că eu personal nu aş fi ştiut să îl utilizez nici pe unul, nici pe ălalalt(le-am analizat în magazinul F64).
Se merită Canon-ul, am un prieten care îl are pe ăsta şi mereu pretinde că este mai bun decât Nikon-ul. am avut ocazia să îl analizez destul de des (pe Canon), şi într-adevăr, deşi mult mai complicat, este mai bun. Dar este mai bun NUMAI dacă ştii să îl utilizezi. Dacă nu, degeaba îţi iei aparat aşa de scump că nu faci nimic cu el. Poze frumoase face, dar ai să te ataci dacă o să vezi că un profesionist poate face poze de 10 ori mai frumoase cu acelaşi aparat.
Există şi varianta să înveţi. Dacă ai răbdarea asta şi banii, mai ales, cumpără-l şi învaţă. Este şi asta o posibilitate, mai ales cu atâtea tutoriale pe net. Dar trebuie să stăpâneşti bine şi engleza.

Dacă totuşi nu ai chef, timp şi răbdare să te apuci de scormonit informaţii şi de pus în aplicare o mie şi una de sfaturi de pe net(dintre care doar unele sunt bune şi adevărate), cumpără-ţi un aparat simplu, micuţ(pentru că, apropo, Canon eos 600d este gigantic) şi pe care îl stăpâneşti bine. Sunt foarte multe forum-uri pe discuţii despre astea, ai putea să-ţi arunci ochii şi acolo.

Succes!

| IgoToHellForThis explică (pentru SameMistake):

Hmm multumesc mult de raspuspuns ^-^.Am facut cateva poze cu acest aparat pe care il are prietena mea si m-am indragostit de el.Si filmeaza foarte bine.Pe net pot invata tutoriale pe youtube sunt cum ai zis tu multe si stiu destul de bine engleza tongue. Multumesc ca mi'ai facut o comparatie intre cannon si Nikon. :] mai ma uit dar cred ca pe acesta o sa il cumpar.