| LisaJulie a întrebat:

Cum pot face ca WI-FI-ul sa fie mai rapid? Ajuta sa folosesc un VPN?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți iei un router mai bun și/sau upgrade la abonamentul de net

| MistarGoGu a răspuns:

Ce treaba are VPN? Ala se folosește pentru schimbarea IP *( identitatea / localizarea ) unui calculator! Pentru securizarea de date și accesare de Informații sensibile!
La aparat *( modem cu antene ) dacă la aia te referi chestia tine de localizare în casa!
Dacă sta în apropierea unui cablu electric sau în apropiere de un zid de beton cu armatura aia perturba semnalul!
Muta-l în alta parte!

| NLS a răspuns:

Cand folosesti un VPN, internetul tau (fie ca e prin Wi-Fi, fie ca e prin fir) va deveni mai incet.
Pentru ca iti trece semnalul prin cat mai multe servere din toata lumea, ca sa iti "piarda" urma si sa iti securizeze navigatul pe net.

Ca sa ai internet mai rapid, trebuie sa:

1) iti schimbi/maresti contractul. De exemplu daca acum ai 150 mbps, sa maresti contractul la 500 mbps.
Si sa te asiguri ca in noul contract, viteza prin Wi-Fi e si ea mai mare decat a fost inainte.

2) sa verificati daca routerul poate sustine viteza de WiFi pe care o primeste de la modem. In caz contrar, providerul de internet e obligat sa iti schimbe modemul+routerul cu un model superior, mai rapid. (modemul si routerul sunt in zilele noastre o singura "cutiuta". In trecut erau separat)

3) daca cutia (modem+router) e departe de locul in care petreci timpul cel mai mult, probabil ai semnal slab, asa ca ar ajuta sa instalati un Wi-Fi extender
sau un alt router (legat la primul, pe post de extender).

| ReddY25 a răspuns:

Cumperi un router mai performant, avansat