| Nicoc3j4 a întrebat:

Cum se instalează orice fel de Windows fără stick sau DVD? Dau fundă dacă îmi explicați pas cu pas, mulțumesc.

12 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Windows 98SE... puneai kitul undeva, dupa care dadeai setup.exe si iti instala windows-ul

niciodata, NICIODATA, NICIODATA nu am reusit asta cu windows XP, cu toate ca are un executabil care cica, ca ar face asta, chiar pe Hiren era un utilitar care promitea ca instaleaza XP (insa si Hiren trebuia bootat de pe DVD/stick), insa NICIODATA nu a mers, de fiecare data aveam niste erori incredibil de imbecile (a la mIRCosoft, de gen nu poate citi un fisier, care era binemercic pe hdd si mergea binemercic), ca nota, la windows XP, se instala NUMAI de pe CD/DVD, nu de pe altceva, o singura data am reusit sa instalez de pe stick, si dupa aia l-am reinstalat de pe CD, pentru ca disk-ul C nu exista (fusese stick-ul) si windows-ul era instalat pe o litera total aiurea numita K, si puteam sa il folosesc asa, sau sa schimb literele in registrii, ambele solutii erau gaunoase, cu potential serios sa produca erori in timp

iar de la windows 7 in sus nu am mai incercat, si am instalat NUMAI de pe stick, nu am instalat niciodata de pe CD/DVD

totusi, daca, nu cumva ai o curiozitate morbida despre asta

DE CE vrei sa instalezi fara CD/DVD/stick?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai cum Se da o "solutie" dar nu cred ca te poate ajuta! Trebuie sa pui un soft pe HDD si n-ai cum daca n-ai un stick sau DVD cu care sa-l introduci. Uite: http://bit.ly/2sZGf0B

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Dragut, e buna solutia aia!
se aplica numai daca nu ai port de usb deloc, sau (mai rau) s-a stricat, sau chiar nu ai un stick la indemana

insa implica faptul ca poti sa scoti hdd si sa il infigi in alt calculator pe care functioneaza un windows (intern sau pe usb)... asa ca, sper ca o sa imi raspunda la intrebare: la ce ii trebuie? chiar sunt curioswinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Aiureala! Un stick de 8Gb poate oricine sa-si cumpere ca sunt ieftine (Daca ai calculator. Daca esti atat de sarac de nu-ti permiti unul nici stick n-ai bani sa-ti cumperi.) si daca n-ai unitate optica nu se poate sa nu ai macar un USB liber.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ziftode):

Am zis "aiureala" gandindu-ma la ideea lui nu la ce ai scris tu!

| ziftode a răspuns (pentru Salontanul):

Da, m-am prinswinking

| Lucian2473 a răspuns (pentru ziftode):

Nu mereu merge un windows instalat in alt pc.

| ziftode a răspuns (pentru Lucian2473):

Adica?
ce vrei sa spui cu asta, ca nu pricep, DELOC!

| Lucian2473 a răspuns (pentru ziftode):

Un windows instalat intr-un hard la alt PC, nu va functiona corect si poate deloc la PC-ul unde il muti. Se recomanda ca windows-ul sa fie instalat in PC-ul cu care folosesti acel hard disk.

| ziftode a răspuns (pentru Lucian2473):

Incearca sa tii pasul cu intrebarea, si raspunsurile
dai niste raspunsuri TOTAL pe dinafara!
daca ai fi avut MINIMUM DE BUN SIMT sa te uiti pe link-ul dat de Salotanul ai fi vazut ca nu are nici o legatura oarecare cu vreun windows instalat pe alt pc, mai mult
IN AFARA DE TINE, NICAIERI in discutia de la intrebarea de aici NU A FOST VORBA DE UN WINDOWS INSTALAT PE ALT PC!

| Frank51 a răspuns:

Ai setup-ul pe hard disk, dai instalare, selectezi instalarea pe alt hdd si voila! Din astea faceam acu 5-6 ani, in zilele noastre cand un stick de 32gb costa 25 de lei nu prea ai scuze.