| mihai03081998 a întrebat:

Daca imi iau acest hard pentru laptopul meu ( foarte vechi, stiu ) imi va merge? Adica ma uitam pe specificatiile lui si zicea capacity 160 GB si ma gandeam ca daca ii iau mai mult nu mai merge... ori acele specificatii erau din fabrica, dar am zis mai bine sa intreb... Nu cunosc bine.

https://www.amazon.com/320GB-hard-drive-DELL-Inspiron/dp /B001RJH7VI

Multumesc anticipat! #Funda!

4 răspunsuri:
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Și pentru ce îți trebuie un hard mai mare? Pt viteza ai nevoie de mai multi GB pe ram și un procesor mai bun dacă nu ai unul deja

| relian a răspuns:

Trebuie sa stii ce tip de hard are laptopul tau ATA sau SATA altfel nu il poti folosi nul poti conecta acolo, fiecare are alta conectie. daca ar fi desk la ala ai ditai cutia bagi o tranzitie sau cum ii zice o mufa intermediara ceva dar la laptop nu prea ai cum sa faci asta.Deci cauta laptopul tau ce hard are ata sau sata si dupa trebuie sa cumperi la fel.Si nu conteaza marimea nu afecteaza cu nimic, doar ca ai spatiu sa stochezi informatie mai multa ce ai tu acolo filme muzica etc poze bla bla. Spui laptopul tau f vechi ce inseamna asta? Daca e f vchi sigur o fi ATA.Din poza pare un ATA dar cel mai bine este sa intrebi, trimite-i un mesaj si intreaba daca e ata sau sata sa fii sigur.Nu spune nimic de viteza nici o specificatie nimic.Conteaza si aia dar la pretu ala sigur e de 5400rpm, dar asta e daca ai nevoie merge.Dar hardu tau ce are s-a stricat sau ce? Daca nu ai probleme nu vad de ce sa-l schimbi avand in vedere ca si laptopul este f vechi cum zici, deci nu se mai merita sa bagi bani doar daca s-a dus hardu si nai incotro. Daca te uiti acolo mai jos pe pagina aia is mai multe la compare la alealante arata citi rpm are capacitate bla bla, la asta nic, dar asta e cum am zis sigur e 5400 dar merge ca si al tau tot la fel e.rpm este rotatii pe minut daca nu intelegi.Aia conteaza mai mult ca si capacitatea.capacitatea este cita informatie incape pe el.Rpm este viteza cu care el aduce date din intrior si da catre memorie.Aia da viteza de reactie a unui calculator, adica si asta ajuta.Bine nu te gandii ca ai avion cu reactie daca ai un hard de 7200 rpm sau chiar si de 10 mii de rpm. trebuie sa ai si memorie si procesoru rapid.In sf astea is alte povesti.Deci nu se strica nimic la lacptpul tau stai fara griji.Singura chestie e sa fie tipul de hard pentru laptpul tau.

| mihai03081998 explică (pentru Beres_Andrei_1982):

S-a strucat. nu trebuie sa fie neaparat mare, ma intereseaza sa fie unul bun si compatibil. Si de 100-200 e perfect.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns (pentru mihai03081998):

Pai atunci cauta unu sh ca e la 50-90lei