| Georg13 a întrebat:

De cateva luni cei de la Microsoft ma innebunesc cu upgrade-ul Windows-ului. Eu am windows 8 (cand am cumparat laptop-ul anul trecut era deja instalat) si ma "obliga" sa trec la Windows 10. Am tot amanat, am anulat, am intrat si in setari ca sa nu mai caute versiuni noi de la nimic si degeaba. Azi, acum, mi-a aparut o fereastra in care trebuie sa programez momentul upgrade-ului si nu imi mai apare nici un "X", nici amanare nici nimic.
Intrebarea mea e, imi voi pierde toate datele (imagini, filme, documente, programe) daca se va face uprade-ul? Ce pot face ca sa nu le pierd?

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

Ba pierde, din STABILITATE. Odata pus acel win10 prin optiunea upgrade sau pus 8 inapoi prin optiunea downgrade, buleste practic sistemul de operare si va necesita un full format.
Nu iti recomand inca win10 este prematur.
Daca vrei sa scapi de acea notificare enervanta uite un link uitl:
http://www.sasnet.eu/......ws-10.html

8 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Nu pierzi nimic in caz de upgrade, ele vor ramane la locul lor mai ales daca sunt pe alte partitii ale hardului.

| WaterDrop a răspuns (pentru SasNetRomania):

Chiar daca face o formatare, toate datele pot fi salvate pe partitiile secundare in asa fel incat sa nu piarda nimic, sau pe un hdd extern. Ideea este ca mai devreme sau mai tarziu toti vor avea win 10. Eu il am inca de la inceput si din proprie experienta cu alte windowsuri pot spune ca doar windows xp l-a intrecut in istoria lor. Nu am nici o problema cu el.

| SasNetRomania a răspuns (pentru WaterDrop):

Evident, backup manual.
e parerea ta ca nu ai probleme... poate nu folosesti la maxim acel windows, pentru net, facebou, filme, jocuri e ok... in rest nu prea!

| K0sti a răspuns (pentru SasNetRomania):

O poti face din registri foarte simplu, softurile astea nu prezinta incredere! Host-urile le poti modifica de asemenea manual!
Cea mai sigura cale, dupa cum am spus...NEVER UPDATE!

| SasNetRomania a răspuns (pentru K0sti):

Bineinteles ca o poti face si manual, dar cu siguranta cei de pe TPU nu sunt asa experimentati happy

| K0sti a răspuns (pentru SasNetRomania):

Sa invete, exista Google!