| immebro0101 a întrebat:

De ce la un telefon cu Android, nu citeste cartela SIM? Citeste o perioada lunga dupa scrie doar apeluri de urgenta. Raspunsuri serioase. Multumesc!

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Încearcă cu o altă cartelă. Dacă se comportă la fel problema este la telefon, dacă nu problema este la cartela ta.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu face contactul corect cu CIP-ul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este defect slotul sim, du l in service reparatii telefoane sa il repare ei.

| ReddY25 a răspuns:

Ia încearcă la un service

| Vvistula a răspuns:

Când un telefon Android nu recunoaște cartela SIM și afișează mesajul "apeluri de urgență", pot exista mai multe cauze posibile. Iată câteva dintre cele mai frecvente motive și soluții pentru a remedia problema:

1. Probleme cu SIM-ul
Cartela SIM deteriorată: Verifică dacă SIM-ul este zgâriat sau deteriorat. Dacă da, ar putea fi necesar să obții un nou SIM de la operatorul tău.
SIM necorespunzător introdus: Asigură-te că SIM-ul este introdus corect în slot. Verifică orientarea și asigură-te că este fixat bine.
SIM incompatibil: Verifică dacă SIM-ul este compatibil cu telefonul tău (de exemplu, un SIM 4G ar trebui să funcționeze într-un telefon 4G).
2. Probleme cu telefonul
Restart telefon: Uneori, un simplu restart poate rezolva problemele temporare.
Curățarea slotului SIM: Folosește un spray de aer comprimat sau o perie moale pentru a curăța slotul SIM de praf sau murdărie.
Actualizări software: Asigură-te că sistemul de operare al telefonului este actualizat. Uneori, actualizările pot rezolva problemele de compatibilitate.
Setări rețea: Verifică setările de rețea pentru a te asigura că telefonul este setat să utilizeze rețeaua corectă.
3. Probleme cu rețeaua
Zonă fără semnal: Verifică dacă ești într-o zonă cu semnal slab sau inexistent. Încearcă să folosești telefonul într-o altă locație.
Restricții de rețea: Uneori, rețelele mobile pot avea probleme temporare. Verifică cu operatorul tău de telefonie dacă există probleme în zona ta.
4. Defecțiuni hardware
Probleme la nivel de hardware: Dacă nimic altceva nu funcționează, este posibil ca telefonul să aibă o problemă hardware, cum ar fi un defect la nivelul slotului SIM sau al circuitului de rețea. În acest caz, ar fi bine să duci telefonul la un specialist sau la un centru de service.
5. Testarea SIM-ului
Testează SIM-ul în alt telefon: Introdu cartela SIM într-un alt telefon pentru a verifica dacă funcționează. Dacă nu funcționează, problema este cu SIM-ul. Dacă funcționează, atunci problema este cu telefonul tău.
Dacă ai încercat toate aceste soluții și problema persistă, cel mai bine ar fi să consulți un specialist sau un service autorizat pentru a obține ajutor suplimentar.