| fabianos9 a întrebat:

De ce mi se opreste calculatorul in timp ce ma joc? (nu cred ca e din cauza coolerului deoarece l-am schimbat si tot la fel e. temperatura calculatorului cu vechiul cooler cand se oprea era de 80C)

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pasta termoconductoare ai schimbat-o?

| fabianos9 explică (pentru Arthur):

Da normal am cumparat de aia aurie dar tot degeaba...

| Arthur a răspuns:

Sunt puncte diferite de măsurare a temperaturii. Sper că te referi la temperatura procesorului ( 80 grade celsius ), temperatura radiatorului se poate verifica simplu atingând radiatorul procesorului cu mâna. În cazul tău la oprire ar trebui să fie destul de fierbinte. Sper de asemenea că nu te-ai jucat în BIOS la setări. Ai instalat un program de control al temperaturii?

| fabianos9 explică (pentru Arthur):

Da am instalat core temp-ul. si nu nu am umblat la nimica in bios atata ca m-am uitat la temperatura.

| fabianos9 explică (pentru fabianos9):

Ar putea fi din cauza placii de baza sau a procesorului?

| Arthur a răspuns (pentru fabianos9):

Desigur, cauzele pot fi mai multe. Verifica daca principala cauza este temperatura. Da jos capacul din partea componentelor si pune un ventilator de camera spre placa de baza. Daca nu se intampla nimic atunci trebuie luate cauzele pe rand si eliminate. Verifica mai intai cum ti-am zis.