| greenmoon a întrebat:

De ce mi se stinge laptopul din senin? sad mi-a zis cineva ca windowsul ar fi piratat. ce trebuie sa fac in cazul asta?

Răspuns Câştigător
| ExpertCompanyGroup a răspuns:

Verifica temperaturile cu speedfan http://www.almico.com/sfdownload.php
Daca sunt in regula (nu depaseste CPU 80 de grade), inseamna ca e altceva problema.
Daca aWindows ar fi piratat, Wallpaper-ul ar disparea, fundalul ar fi negru, iar un mesaj de "You are a victim of software counterfiting" te-ar enerva de fiecare data cand ai porni calculatorul.
Daca nu este nici una, descarca Avast de aici: http://download.cnet.com/......19223.html si scaneaza calculatorul impotriva virusilor.
Daca nici asta nu e problema, atunci este posibil sa aiba cauze hardware mai directe (Placa de baza, scurtcircuit in baterie, alimentator, etc.) Caz in care un service priceput (sau trimiterea in garantie) este absolut necesar.

22 răspunsuri:
| strumfverde a răspuns:

Nu e de la windows, nici al meu nu e original si nu am probleme cu el. dai o scanare de virusi sau intra in my computer, clik dreapta pe partitii(le iei la rand), properties, tools, defragment now...

| Dragos4SAD a răspuns:

Gresit tot.ia-ti un cooler, du-l la reparat, sper sa ai garantie, si eu aveam asa probleme si un prieten dar ne-am luat cooler si nu mai avem probleme din acestea

| Halmarion a răspuns:

Poi ar fi doua chestii de vazut...
1. Poate ai stat prea mult la el tongue si s-a supraincalzit...
2.Mai simplu reinstaleaza windowsul, chemi pe cineva dintr-un timp sunt o multime de oameni care stiu sa il instaleze big grin.
Oricum bafta! Sper ca te-am ajutat!

| Ionuttzwar a răspuns:

Se da restart sau se stinge?
daca se da restart bagati din nou windowsul si il activezi
daca se stinge poate fi din cauza faptului ca nu se incarca sau nu face contact bine bateria
daca ai virusi iti recomand
: pentru laptop 2gb+ ram si procesor 2.2+ kaspersky internet security 2013
:pentru laptop 1gb- ram si procesor

| ZzP1nG a răspuns:

Laptopul sau oricel alt device computer se pot stinge din senin din cauza supra incalzirii(da ar trebui sa specifice la supra incalzire, se intampla mai mult la laptopuri sau la Pc-la procesoare neaerisite sau imbazite de praf). De la windows oricum nu are cum. Sfatul medicului vezi daca atunci cand se stinge este foarte cald daca nu inseamna ca ai o problema la butonul de pornire.

| greenmoon explică (pentru ZzP1nG):

Nu cred ca e de la supraincalzire. am stat pe el si mai mult timp, si nu mi s-a intamplat niciodata asta.

| NGheorghe a răspuns:

Inca o posibilitate!
Poate fi si din configuratie daca nu-l atingi o bucata de vreme, intra in HIBERNARE sau in SLEEP...deci nu are nimica, si daca nu iti place atunci intra la Power Option si modifica.

| ZzP1nG a răspuns (pentru greenmoon):

S-ar putea sa ai probleme cu butonul de pornire, la mine la pc mai porneste searastraight face

| RaZzVaNn a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie e problema urmatoare: Ventilatorul e plin de praf. Du-l la un service.happy eu asta am facut si merge de minune Sper ca te-am ajutat

| Ro_Yava_1977 a răspuns:

Si eu am patit asa, un virus a fost de vina...Am instalat mcafee antivirus si s-a rezolvat.

| Patrick1 a răspuns:

Daca isi da restart e de la Procesor ca se incalzeste si trebuie sa ii pui pasta de procesor, daca se inchide..nu stiu ce sa iti zic!

| DeyCj a răspuns:

Acel din senin se întâmplă când te uiți la un film?
Dacă da atunci modifică din power manager să nu e mai porească la un timpx.
Dacă acel din senin se întâmplă când de exemplu te joci atunci înseamnă că trebuie să îl duci la curățat, că s-a depus praf pe sistemul de răcire=>supaîncălzirea componentelor elecronice, care au un sistem de protecție de întrerupe alimentarea cu energie dacă temepratura (de exemplu la procesor poate fi la 60-65 grade)depășește o anumita limită.
E normal să fie prima dată, că acum s-o fi acumulat praful, scamele, etc pe cpmponente și sistemul nu se mai râacește eficient.Succes

| tenshi261 a răspuns:

Se supraincalzeste; asa ca mai bine iti iei un cooler pe care il pui sub laptop si il raceste

| NGheorghe a răspuns (pentru ExpertCompanyGroup):

Cum de un "ExpertCompanyGroup" a uitat de Power Option si de "time to Hibernate" sau Sleep?
Imi place ca intotdeauna expertii la orice dianostic dau raspunsul: stricat (temperatura, windows si virusi)
Eu am laptop HP de vreo 6ani, am reinstalat Windowsul (original) la vreo 2 luni de la cumparare si tot de atunci nu am antivirus, la cate accidentari a avut tot ce pot sa zic este: "saracu, inca merge bine" Dar si cand se va strica, primul lucru ce o sa fac este sa clasific service-urile in PRICEPUTE si NEPRICEPUTE si am sa-l duc la service-ul CEL MAI PRICEPUT cu conditia sa fie la mai putin de 5 km de casa mea altfel am sa il duc la un service care se afla la mai putin de 5km de casa mea big grin

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru NGheorghe):

Pentru ca se stinge "din senin" cum s-a scris in postul initial. Expertii sunt mai atenti se pare cawinking

| NGheorghe a răspuns (pentru ExpertCompanyGroup):

O persoana care habarnare sa faca diferenta dintre un Windows Genuine si unul piratat, si daca zice ca "i se stinge calc. din senin" un expert deduce ca acea persoana stie sa configureze Windows-ul! Tare!
Tu esti expert nepriceput sau expert atent si nepriceput?
Nu mai manca windows pe paine ca iti face rau.

| NGheorghe a răspuns:

In primul rand esti foarte neclar... ca toti neexpertii, deci: sleep= stand-by si dupa un sleep prelungit (un nr exact de min.) calc intra in hibernate. Dar se poate intra in hibernate fara a trece prin sleep. Din cati cunosc eu nimeni nu foloseste cuvantul "stand-by" ca fiind un "mode". Tot in primul rand "shut down" nu are ce cauta aici pentru ca nu este o comanda configurabila sau data independent de vointa utilizatorului. Poate il confunzi cu Power Button" care este configurabil in Power Option.
In al doilea rand... "setarile de baza se pot schimba" daca se stie ca ele exista, apoi daca se stie cum si unde si abia mai apoi se pune conditia ta: se doreste? Si pe langa asta, "NICIDECUM nu se opreste de tot" este in imaginatia ta- la un Hibernate poti SA FI SIGUR ca se opreste de tot.
In al 3-lea rand, procentajele is da-te naibii de corecte, in schimb ceea ce nu o sa te uitam niciodata este teoria ta cu "service-uri pricepute!"
Bravo ca ai castigat! Dar cu explicatiile si comentariile pe care mi le dai de fapt vrei sa imi ascunzi mie faptul ca : intrarea in "Hibernate Mode" se face fara vreun mess de avizare de la Windows, ci la secunda implinita se stinge exact ca "din senin". (Repet: fi sigur ca se stinge, d-le credul!). Ba mai mult 50, 01% sanse ca antivirusul indicat de tine sa anuleze Hibernate Mode pentru TOTDEAUNA. Te-ai prins ce mai stie sa faca un antivirus gratuit ca sa mareasca "traficul" si sa recupereze bani in nestire?
PS: Exact, de 6 ani nu am antivirus si imi risc "functionarea la momentul necesar" a unor programe in valoare de peste 2000€, fi sigur ca nu intru pe toate site-urile cu calc. Daca te indoi de nivelul meu de pricepere... asta este dreptul tau, dar daca vrei sa ma sperii cu ceva atunci du-te de te spala pe față. (PS-ul acesta l-am scris mai mult pentru ceilalti cititori.)

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru NGheorghe):

Hai sa nu impartim nimicurile ca nu are rost. Ataci la persoana si te miri daca nici nu esti bagat in seama. E clar ca nu ai inteles ce vroiam sa spun ca "se inchide de tot" (nu am zis ca e alimentat), eu ma referam la faptul ca dupa hibernate, sleep (sa fie sleep, din partea mea, stand-by nici nu stii ce e se pare ca da nu-i important) apare welcome screen cu toate datele cum le-ai lasat. E clar ca anumite lucrui intelegi, altele nu, e foarte posibil sa fie o problema de comunicare, nu are rost sa ne sarim in cap, si eu pot sa te fac de toate felurile, crede-ma dar pentru ce? Relax, bea o gura de apa rece, si mai bine fa-te folositor undeva decat sa faci flaming fara rost. Daca nu esti aici sa ajuti, mai bine fii spectator.
PS: Eu nu te-am amenintat, daca era sa fie asa, era clar, scurt si la obiect. Si daca nu stiai, Stand-by este in XP, si Sleep in Vista, Win 7 si 8.
Nu sunt aici sa ma cert cu tine, asa ca s-o lasam balta, OK?

Cheers!

| Marin_Ionut_1990 a răspuns:

De ce mi se stinge laptopul din senin

| Andrey_Andreyy_1989 a răspuns (pentru ExpertCompanyGroup):

Astazi l-am adus din service.Nu mai are temperatura... dar se stinge cand intru in joc dar cateodata imi merge jocul etc. Windowsul e original...

| spider99spy a răspuns:

Vezi articolele de pe site-ul http://www.onlaptop.ro/

| Zigzag123 a răspuns:

Sa rezolvat pana la urma? Eu am fost la service www.reparatiilaptop.ro si s-a rezolvat in 30 min