| Adi1987 a întrebat:

De ce noile carcase pentru PC-uri nu mai au Optical Drive, CD-ROM? Nu mai ai unde unde baga CD-ul, mai am si acum niste jocuri vechi pe CD-uri, cum era mai demult, bagi CD-ul cu jocul, il instalezi si trebuie sa tii permanent CD-ul in Optical Drive, in unitate ca sa te poti juca, exista ceva gen external optical drive ca sa mai poti folosi CD-uri?

7 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Da exista si sunt foarte ieftine.
https://www.emag.ro/......D3FVX4YBM/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece cd urile nu se mai folosesc sunt deja vechi si in locul lor au aparut porturile USB.

| Adi1987 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chestia este ca CD-uri cu jocuri pentru consola sunt si acum si se mai si fabrica, gasesti si pentru PS5, prin magazine gasesti, dar CD-uri cu jocuri pentru PC, nu mai gasesti, nici nu se mai fabrica

| gabicoo a răspuns:

Da. Găsești în magazine de genul Altex. Și sunt accesibile ca preț - sub 100 de lei.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai (in carcasa) locas pentru unitate de 5".
Daca nu, atunci poti folosi unitate optica externa, conectata prin port USB.

| Andreipho a răspuns:

Pentru ca, majoritate nu mai folosesc deloc CD/DVD-uri decat stick-ul. Se gaseste Unitati optice externe cu usb si costa 160-200 de lei.

| Gigel700 a răspuns:

Gasesti in magazine unitate externa pentru cd pe care o conectezi printr-un port usb nu e nici prea scumpa deci daca vrei sa folosesti cduri la un pc mai nou fara cd rom asta e optiunea