| YURI123 a întrebat:

De la un timp alimentarea calculatorului meu a inceput sa scoata un uruit destul de puternic, am observant ca atunci cand opresc cooler-ul alimentarii uruitul se opreste. Eu cred ca s-a umplut de praf deoarece nu am ucratat alimentarea de cand am cumparat calculatorul. Cum il pot curata acasa?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Desfa calculatorul (capacele laterale), sursa are 4 suruburi pe spate, desfa-le, scoate sursa, scoate cablurile daca nu sunt lungi, scoate capacul sursei care are 4 suruburi mici
scoti ventilatorul si-l cureti cu un betisor de ureche cu spirt.

5 răspunsuri:
| firstboy a răspuns:

Este de la ventilator, a adunat foarte mult praf.
Scoate unitatea din priza sinprin spate in zona vantilatorului aprofie furtunul de la aspirato si o sa vezi ca elicea se roteste in timp ce praful este aspirat;
incearca sa faci asta.happy

| firstboy a răspuns (pentru firstboy):

...din priza si prin spate...
sorry; greseala mea.

| YURI123 explică (pentru firstboy):

Am scos calculatorul din priza, am scos cablul de alimentare, am pus furtunul de la aspirator in spate la ventilator si cand l-am reaprins tot scoate acel uruit.

| petre059 a răspuns:

Vezi s-ar putea sa se fi stricat sursa, scoate-o si fa-i proba afara din carcasa daca tot huruie cumpara alta. Poate sa se blocheze si patesti alte necazuri.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu e de la praf, s-a stricat un rulment de la ventilator. Ala uruie asa.