| CyberDune28 a întrebat:

Din ce an au inceput cetatenii din Romania sa aiba computer personal? Cand poti sa zici ca toata lumea avea? Ce fel de pc avea?

9 răspunsuri:
| Peli75 a răspuns:

In România au apărut PC-urile în anul 1980, însă erau folosite doar în instituții. După regimul comunist, adică în 1990, au început să apară și în uz personal, însă îți dai seama că doar oamenii înstăriți își permiteau un PC în vremea aia, ăștia mai modești din 2010 încoace au început să aibă PC. Cât despre primele PC-uri ce crezi că puteau să fie în comunist? Fix PC-uri Românești, care se produceau în vremea aia cum ar fi Felix sau CIP( nu știu să îți spun ceva specificații despre ele)

Bula
| Bula a răspuns:

Inceputurile calculatoarelor personale se dateaza intre anii 1885-86 (Commodore 64, Times).
Primele PC-uri (XT) au aparut la inceputul anilor "90, urmate de 286, 386, 485, 586, Pentium, etc.
Niciodata nu a avut toata lumea calculatoare personale.
Majoritatea a avut calculatoare intre 2000-2015, dupa care au fost "inlocuite" de telfoane "destepte".

| sierra1 a răspuns:

"Cand poti sa zici ca toata lumea avea?"

intrebarea e pusă strâmb. Oricum, NU toată lumea a avut și nu toată lumea are un pc.

Ok?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca tii minte Sistemul de Operare Windows 95, sa stii ca vine de la anul aparitiei.
Primele PC cu Windows 95 au "aparut" in facultatile si liceele de Informatica.
Apoi incet incet au cumparat si cei direct interesati: profesori, studenti, elevi etc.
Inainte de PC cu Windows 95, erau calculatoarele personale facute in Romania. HC2000 e din 1992.
https://retroit.ro/product/hc-2000/

| Liviu a răspuns:

Prin 2007 l-am avut pe primul, la fel si bagat internet. Asa calculatoarele cand au aparut erau foarte scumpe, au fost oameni care au cumparat in primi 2 ani de la aparatie, si au factu rata la banca de au platit 10 15 ani ptp calculatoru ala. Apoi 4 5 ani mai tarziu sau ieftinit foarte mult

| StoicAnalysis a răspuns:

1. Din ce stiu de pe la varmiu care a prins perioada postcomunista, romanii au inceput sa aiba pc-uri, de prin anii 1995-2000. Dar destul de putini.

2. Poate vrei sa zici cand majoritatea aveau. Ca nu toata lumea aveau. Cand puteam sa zicem ca majoritatea au inceput sa aiba, a fost de prin anii 2010-2014, cam pe acolo.

3. Pc-urile de atunci, prin anii 2010, majoritatea erau cam asa: https://www.pokecommunity.com/threads/post-your-computer-specs-2010.210767/
Pana in anii 2010 Deja aveai pentium 1, 2, 3 cu placa video ( daca o aveai ) de maxim 256 de MB ( erai mare boss ), Niste RAM SD de vreo cativa MB, un HDD de maxim cativa GB... Si ca sistem de operare, aveai windows xp sp1, sp2, sp3...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Am uitat sa zic. generatiile care au prins pc-uri pana in anii 2010, s-au chinuit in loc de stick-uri de memorie USB, cu dischete ( In caz de nu stii cum arata o discheta : https://pixabay.com/photos/diskettes-floppy-disks-7484464/ ). Daca voiai sa instalezi un joc in calculator, aveai nevoie in jur de 10-20 de dischete din astea pentru a stoca jocul pe bucati. Tin minte ca o melodie ocupa undeva la 2-3 dischete.

Apoi s-a facut pana in 2010, trecerea usor spre CD-uri si DVD-uri.

| alina2k18 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai incurcat anii laughing in 2009 exista deja smartphone.
Erau CD uri si in 2005.
Ce zici tu era inainte de 2000-2002

| alina2k18 a răspuns:

Eu am avut in 2005 primul PC.
Monitor din ala mai slim asa.
Cu netul era mai greu ca nu era ieftin ca acum.