| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda

de cateva zile mi se intampla ceva ciudat cand sa deschid pc-ul nu-mi intra nici in bios nici in windows,trebuie sa incerc de mai multe ori atunci intra direct in windows

din ce cauza ar putea fi windowsul e instalat de cateva saptamanii, l-am scanat virusi nu am, poate e din cauza hardului care nu citeste windowsul dar nici in bios sa nu intre imi arata doar pentium 4 si o pagina albastra cu negru si atat da imi scrie sa dau enter sa intre normal dau dar nimic, trebuie sa tot il aprind sa mearga

8 răspunsuri:
| D3jflv a răspuns:

Du-te la un expert it aici nu o sa primesti un raspuns pentru problema ta si daca o sa primesti asigurate ca nu e tocmai ce cauti

| RAY explică (pentru D3jflv):

Nu vreau sa-l repar daca moare asta e cumpar altu in viitor, macar sa stiu de ce face chesti de astea, maine o sal curat si de praf e si vechii il am de 2 ani si jumatate el find din 2003

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi dau seama ce ai tu acolo, el face beep cand il pornesti? Acela este semnalul ca a bootat daca este bagat cablul in placa de baza(nu este ceva vital), dupa ce face beep iti arata numele placii de baza ori procesorul, ramul, hard diskurile samd. Incearca sa il aspiri si dupa ce il aspiri fixezi fiecare lucru la locul lui. Scoti ram si pui la loc, scoti mufele din hdd si pui la loc. Aspiratul nu te ajuta in asemenea cazuri dar presupun ca o fi plin de praf si nu strica.
Este problema hardware daca nu iti functioneaza biosul cum trebuie, nu este software ca sa fie virusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt biosul este softul placii de baza numai ca nu ai ce sa ii faci daca este busit. Problema poate fi de la sursa, iei aparatul de masura si verifici daca fiecare cablu din alimentarea placiid e baza da destula tensiune. Citesti pe sursa fiecare tensiune data de fiecare cablu.
Galben este 12v rosu 5. Vezi tu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu buteaza deloc pur si simplu se bloceaza intra si atat

| RAY explică (pentru anonim_4396):

E si vechi piese de scimb sunt mai scumpe ca unul nou, nu ma mir are 10 ani eu il am de 2 ani jumatate, nu ma joc jocurii desi nu imi trebia unul bun de aia l-am luat daca strica macar sa stiu de ce s-a stricat, daca hdd e mort e scump un nou hdd apoi daca moare alta piesa ce fac nu are sens daca se strica asta e, am dat 2 milioane pe el putin cam cat pe ipod mai putin ca pe ipod, isi dai seama ce mare e asta si ce mic e un ipod

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Am descarcat un program si scria bios date 2003, 07, 03 prespun ca de atunci este nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, are 10 ani dar ar fi putut sta la niste oameni care nu l-au utilizat si ar putea fi functional. Chiar am patit sa spun ca s-a stricat pc-ul vechi de 12 ani pana sa imi dau seama ca era sursa stricata. Tot la fel nu mai boota.
Eu iti recomand totusi sa incerci sa resetezi biosul http://www.youtube.com/watch?v=Pdp_L5IxaNI. Ceva de genul arata, sa scoti bateria la fel este o optiune in caz ca te incurci in jumpere. Jumperul este ca si cum ai pune surubelnita intre cei 2 pini.
O alta cauza pentru care calculatoarele batrane este posibil sa faca asa ceva este procesorul care nu stiu de ce naiba se intampla sa nu mai faca contact pinii cu placa de baza si trebuie scos si bagat la loc in slot. Asta necesita scoaterea radiatorului si reinoirea pastei termoconductoare care este tapana de 10 ani de zile :)). Dar este posibil sa functioneze si fara reinoire daca este Intel.
Totus daca hotarasti sa iti iei pc nou in cazul in care nu reusesti incearca un Refurbished.Tot mana a 2 a reconditionate. Preturi foarte mici incepand cu 2 milioane daca stii sa cauti.
http://www.citgrup.ro/calculatoare/second-hand/ibm_tower_x3200_m2/4620.html
Ceva ieftin si bun pe interfata Intel bun pentru windows 7 si office.