| Trinit1080p a întrebat:

Eu am un laptop HP care are 6 gb de ram. El nu foloseste decat 2-3 maxim, dar pe ceilalți 3 nu ii foloseste.
Apropo tot ramul este functional.
Daca ştiți vreun program care m-ar ajuta sau o operațiune va rog sa-mi spuneți.

5 răspunsuri:
| nikname a răspuns:

Pentru ca toata memoria RAM sa fie folosita iti trebuie sistem de operare pe 64 bit de la windows 7 in sus.

| LinxCont a răspuns:

Asa e cum zice nikname.
Windows-ul pe 32 biti foloseste 3. 25GB de ram. Numai windows-ul pe 64 biti foloseste tot ram-ul. In concluzie, trebuie instalat un nou windows dar pe 64 biti pentru a putea folosi toti cei 6GB de memorie.

| Trinit1080p explică:

Eu am uitat sa precizez am wind 8.1 pro 64 bit

| CPAElites a răspuns (pentru nikname):

Cred ca vrea sa spuna ca de ce nu pc-ul nu foloseste mai mult de 3gb ram happy Adica probabil a deschis Google Chrome si el se astepta sa foloseasca toata memoria ram laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Pana atunci poti fi fericit, cat RAM-ul si procesorul nu-ti e folosit la maxim, fiindca poate sa ruleze la performanta maxima.