| tonyc7 a întrebat:

Exista vreun program de inregistrare video (inclusiv cu sonor) a ecranului desktop de PC atunci cand ma uit la un filmulet/clip video pe Facebook, Youtube sau reddit?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De pe YouTube exista programe care iti salveaza clipurile pe HDD/SSD.

https://www.4kdownload.com/downloads/34#

Poti folosi 4K Video Downloader Plus sau varianta mai veche, fara Plus ( o gasesti in josul paginii).

sau MediaHuman Video Downloader, face acelasi lucru (contrar numelui, functioneaza doar de pe YouTube):

https://www.mediahuman.com/download3.html

De pe FaceBook, Reddit, Instagram, nu poti salva clipurile individual.
Asa ca trebuie sa inregistrezi tot ecranul, sau fereastra activa (in cazul clipurilor, browserul).

Poti face asta cu OBS (gratuit)

sau cu Mirillis Action (contracost, dar mult mai bun, si versiunea Personal nu costa foarte mult, vreo 20 dolari, licenta pe viata. In unele promotii, il gasesti si la 15$)

https://mirillis.com/en/products/action.html

Pe langa tot ecranul, sau doar o zona din el, poti inregistra si o anumita fereastra activa doar, de exemplu doar un File Explorer deschis pe ecran.
Pentru inregistrarea jocurilor, in Mirillis, ai o optiune separata.

Poti desigur sa inregistrezi sunetul clipului, sau nu.
Sau sa adaugi si sunetul inregistrat de un microfon, intr-un fisier separat de sunet, sa fie mai usor la editare.

Exista si Camtasia, care e un fel de struto-camila.
Face de toate, inregistrare, editare video, dar nimic perfect.

Din punctul meu de vedere, Mirillis Action e cel mai profi, si totodata, usor de folosit.

Pentru editare foto ulterioara, recomand CapCut daca esti incepator si DaVinci Resolve Free daca doresti unelte mai serioase (necesita timp mai indelungat de invatare).

2 răspunsuri:
| tonyc7 explică (pentru NLS):

Ok, ms f mult pentru rasp detaliat. Sper sa si mearga macar unul din acele programe. Funda cu mare drag!

| NLS a răspuns (pentru tonyc7):

4K Video Downloader Plus merge garantat pentru salvarea clipurilor de YouTube, insa in versiunea gratuita ai doar 15 salvari pe zi (indiferent cat de lungi sunt clipurile.
Si ai reclame in interfata programului, dar nu deranjeaza deloc, sunt in partea de jos.)

OBS merge garantat, e gratuit, dar trebuie sa iti bati putin capul cu el, pana sa intelegi ce si cum trebuie facut.

Mirillis Action poti sa il testezi 30 de zile.
Cu F9 incepi inregistrarea, tot cu F9 o opresti.
Cu F7 muti acea caseta enervanta (HUD) in alta pozitie, eu recomand jos in mijloc, acolo nu incurca.
Sau o poti dezactiva din Settings - HUD - Hide HUD on Action Startup