| king997 a întrebat:

Funda! Care e mai bun : Intel dual core 1. 6Ghz E2140 sau AMD single core 2. 7 Ghz. De ce?

Răspuns Câştigător
| NFC5498 a răspuns:

Eu as alege Intel din trei motive:
1.Intelul e dual core deci are un multitask mai bun, e mai rapid si mai stabil
2.AMD este o serie de procesoare foarte foarte defectuase, adica amd-urile se incalzesc ENORM, adica un amd nu rezista cu un cooler stock pentru ca se incalzeste in timp ce intelul nu are probleme
3.amd e o serie de procesoare instabile pentru ca sunt overclockate din fabrica
Sper ca am fost de ajutorwinkingwinking

6 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Eu as alege Intel chiar daca este mai slab.AMD-urile sunt foarte defectuase.

| Rŏllшау a răspuns:

De obicei Intel Dual Core este.Acesta are o memorie dubla fata de cea care ti-o arata. EX:2 ghz la Intel dual core=4 ghz adica dublu.

Deci mai bun e Intel dual core 1. 6 ghz=3. 2 ghz decat AMD single core 2. 7 ghz

| NFC5498 a răspuns (pentru Rŏllшау):

un dual de 1. 6 nu e echivalent cu un single de 3. 2!
daca ar fi asa ar insemna ca un quad de 3. 4 e echivalent cu un dual de 6. 8?!
citeste ce am scris si o sa vezi care sunt diferentele intre un dual si un singlewinking

| IulianP a răspuns (pentru Rŏllшау):

Nu mai raspunde, daca nu stii despre ce vorbesti.
Frecventa nu se inmulteste daca ai dual, triple, quad-core; ci pur si simplu e un dual-core, iar fiecare core lucreaza la frecventa data.

@king997: mergi pe Intel, este mai performant.

| kr37zu a răspuns:

Cu siguranta Intel DualCore pentru ca lucreaza pe doua nuclee data de SingleCore care e dezastruos. AMD de 2. 7 este echivalent cu Intel Pentium 4 deci e cu mult in spatele Intel DualCore

| Rŏllшау a răspuns (pentru IulianP):

Mda dar asa am auzit nu sunt eu de vina.Si stiu despre ce vb daca era dupa mine fara sa aud de la altcineva atunci mai ziceam.