| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, dacă am tablă smart la clasă, dar ea fiind cu touch și noi având muște multe la clasă și ele se așază mereu pe tablă și ne deranjază orele, stricându-ne scrisul/exercițiile, cum pot face ca să nu mai scrie muștele pe tablă?!
Adică întreb dacă aceste table smart ar avea și vreo funcție ca să se poată scrie pe tablă doar când se atinge creionul de tablă și nu și alte creaturi. E primul an când utilizez o astfel de tablă deci până în prezent am învățat doar să o deschid/închid și utilizez la scris și să intru pe net, dar mă gândeam că poate are mai multe funcții și nu știu eu.
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

Nu cred ca e vreo solutie smart la asta. poate sunt orele de rahat si vin mustele sa se aseze pe ce scriu profii acolo laughingV-ati gandit sa atarnati melci din aia sa se lipeasca mustele acolo?

| sweetys a răspuns:

Ar trebui sa aiba in setari sensibilitatea ecranului la atingere, si sa ii dati o sensibilitate mai mica astfel incat sa nu mai fie probleme.

| kalasnicov22 a răspuns:

Daca sunt muste rautacioase de Vaslui nu ai ce face.

Bula
| Bula a răspuns:

De muste se poate scapa cu plasa montata pe geam + suflat cu spray dezinsectant in clasa.
Sensibilitatea ecranului la atingere se regleaza di setarile tabletei.

| MountainRiver explică (pentru Bula):

Deci există o funcție pentru acest lucru, ok, o să mă uit.

Cât de plasă, nu avem plase la geam, școala e dată la cheie, in prima zi o terminat-o, deci nu au încă multe, nu dulapuri, nu plase la geam, nu cuie și agățători, nu avem voie să lipim nimic pe pereți straight face
Cât de spray, eu pot să dau când plec la 12, dar vine altă clasă după masă și muștele ar intra iar, eoarece și ei lasă geamurile deschise, mai ales că după amiază e și mai mult soare și cum nu avem nici perdele și draperii, la fel, ne cam bate și soarele în cap. Iar dimineața, nu știu dacă aș putea da, pentru că copiii vin destul de repede la școală.
Dar ar fi ok, dacă găsesc o funcție pentru touch în setări.
Mulțumesc!

| MountainRiver explică (pentru LaviniuA):

Păi profa-s eu, și nu prea scriu eu, scriu elevii mei. Eu îi scot pe ei la tablă să scrie, ca să și deprindă scrisul și evident să văd ce greșeli mai fac în scris. happy Dar și pentru că ei trebuie să învețe, eu am învățat ca elev, acum e rândul lor, deci să muncească ei. laughing)
Dar sunt prea multe muște și de la zi, la zi, vin și mai multe. Dar le-am zis elevilor că cine vine cu un plici/paletă de aia de muște primește un punct în plus. laughing) Cât de pus pe perețo deocamdată, nu pot pune nimic. Nu ni se dă voie.

| MountainRiver explică (pentru kalasnicov22):

De fapt, sunt de Muntenia.
Dar tot Vasluiul a rămas cel mai "vestul sălbatic" de România?! laughing) Mereu aud de cele mai rele lucruri că se întâmplă în Vaslui.
Care-i treaba cu acest Vaslui?! E un fel de portal către iad sau care-i baiul?!