| s1ge123 a întrebat:

Am o intrebare: La mine in My Computer, mai exact in D am niste fisiere cu nume ciudate de ex: 29354a9756d1d6fc3c28 si cand dau dublu clic pe ele imi spune ca nu am in prezent permisiunea la acel folder. Ce sunt acele fisiere si pot sa te sterg? ca imi ocupa o gramada de spatiu.

28 răspunsuri:
| valy_9268 a răspuns:

Virusi rai, fai tot posibilul si sterge-i, daca nu poti, muta toate fisierele bune in alta partitie, si formateaza partitia respectiva la o viteza mica, apoi muti la loc fisierele din partitia respectiva, si esti sigur ca ai scapat de virus!

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

Esti sigur?

| Blamely a răspuns:

Sunt viruși. În cel mai rău caz formatează partiția, dar oricum, scapă de ei.

| valy_9268 a răspuns (pentru s1ge123):

Normal, si eu am avut problema asta, ti-a aparut din senin, iti mananca spatiu foarte mult, nu iti da permisiunea de al accesa si de a modifica sau a sterge in el, posibil in ultima vreme sa fi downloadat ceva de pe net, fai cum am zis mai sus si scapi de el, si apoi fai o scanare completa in detaliu cu norton sau kaspersky, sau avast, astia sunt cei mai buni antivirusi!

| valy_9268 a răspuns (pentru Blamely):

Daca formateaza partitia automat virusii din partitia respectiva, de fapt absolut tot cei pe partitia respectiva se va sterge, si asta ce i-am spus eu sa vaca cat mai repede daca apuca de intra virusul in windows, trebuie sa reinstaleze vindowsul, ca nul mai poate sterge daca apuca de intra in windows!

| valy_9268 a răspuns (pentru s1ge123):

Da sa formatezi la viteza mica, ca la viteza mai mare posibil sa scape virusul, sa nu il stearga! la viteza mica esti sigur ca sterge!

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

N-ai vreun video ca nu prea am inteles nimic (fara suparare), stii eu nu ma prea pricep la din astea

| AxlRose a răspuns (pentru s1ge123):

Ia-ti un antivirus bun! eu am avg si e foarte bun. ii dai sa iti scaneze zona si sa ti-o elimine(daca nu o poti sterge tu din calculator)

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

Imi spune ca sa ii sterg sa dau permisiunea din system

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

Am scanat cu avast si imi spune ca nu este nici o amenintare

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru s1ge123):

Sunt fisiere temporarelaughingnu-i nici un virus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

rolling on the floor Da, alea se sterg cu ccleaner.rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe google si scrii asa: Virus total. Selectezi fisierul care vrei sa-l scanezi si scanezi cu ala. Acel site foloseste mai multi aitivrusi pentru a scana acel fisier. Daca iti da zero virusi, atunci e un fiser temporar.

| s1ge123 explică (pentru anonim_4396):

Temporar, adica se v-a sterge singur?

| K0sti a răspuns:

Sunt update-uri de windows! Nu mai lasa windowsul sa-si faca update!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru s1ge123):

Incearca sa rulezi ccleaner.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau e posibil, cum a zis KOsti sa fie update de windows.Mergi in control panel-automatic updates si bifezi turn off automatic updates. Ca sa nu mai primesti acele...

| valy_9268 a răspuns (pentru s1ge123):

Fisierele acelea nu-i nici un uptate de la sistemu de operare, si vurusul acela nu se sterge cu antivirusul, e prea rau, ce se creeaza automat in partitie, este copia de rezerva de la windows, nu update, updateurile intra in C, adica vine cu ceva mai nou, da tu ca sa scapi de virusul ala, creeaza un folder in alta partitie in care ai memorie, absolut tot ce se afla in partitia care o formatezi muti in folderul ce l-ai creeat, in afara de fisierul rau, adica virusul, apoi dai click si click stanga pe partitia respectiva in care ai virusul, si dai click pe formatare, acolo iti apare o fereastra mica, debifezi formatare rapida, si dai start, si apoi astepti, dupa ce e gata, muti ce ai mutat in folderul ce l-ai creeat in alta partitie totul inapoi in partitia care ai folrmatato

| valy_9268 a răspuns (pentru K0sti):

Nus update-uri de la windows, windowsul nu isi face update in alta partitie, el si le face numai in C adica ia ceva mai nou, inlocuieste unele fisiere vechi, si le inlocuieste cu ceva mai nou, ca sa iti sporeasca securitatea si fiabilitatea sistemului, niciodata sa nu lasi winsowsul fara update-uri, el in alta partitie isi face copia de rezerva, aia nu-i importanta, si copia de rezerva se sterge la fel de simplu cum stergi un folder sau fisier!

| K0sti a răspuns (pentru valy_9268):

Aia sa o crezi tu, sunt foldere cu fisiere temporare de la anumite update-uri! Update-urile le fac selectiv, doar ce stiu eu ca trebuie. Nu face calculatorul ce vrea el, face ce-i spun eu!

| valy_9268 a răspuns (pentru K0sti):

Eu lucrez cu calculatoare, numi spui tu mie ca sunt update-uri, update-urile le face numai in C, si da, update-urile ti le faci selectiv, alegi ce iti comvine tie, da pelea le face numai in C adica unde este instalat windowsul, du-te si spune-i tatalui flarea de pe strada ca fisierele alea sunt updateuri, ca tata flarea te va crede!

| valy_9268 a răspuns (pentru K0sti):

Fisierele temporare pentru update-uri, ca sa isi poata termina update-ul, si le face in folderul Documente, sau daca ai xp documentele mele, dar acelea sunt fisiere ascunse, nu le vezi!

| K0sti a răspuns (pentru valy_9268):

Nu totdeauna! Uneori si le face si pe alta partitie! Eu ieri am facut niste update-uri de NET Framework si mi-au aparut 3 foldere pe partitia E cu lacatel pe ele. Pe care normal le-am sters! In plus aveau data si ora de la momentul respectiv. Asa ca lasa vrajeala si lucreaza in continuare la calculatoare! Intre timp poate te prinzi si cu ce ma ocup!

| valy_9268 a răspuns (pentru K0sti):

Nu stiu cu ce te ocupi, nu vreau sa stiu, nu ma intereseaza, eu nu tie ti-am raspuns la intrebare, iar folderele acelea nu sunt de la update-uri, daca tu crezi ca sunt de la update-uri lasale acolo, fai ce vrei cu ele, da nu te contrazice cu mine, asemenea foldere nu au voie sa iti apara, probabil sti cine creeaza virusii si carei scopul lor, nu?

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

CE este o partitie? adica sa creez un folder nou in D si sa pun tot ce e bun in el? si virusii sa ii las pe dinafara?

| valy_9268 a răspuns (pentru s1ge123):

Adica D este partitie, la fel si C, tu cate ai in My computer? 2 sau 3?

| s1ge123 explică (pentru valy_9268):

Am doua partitii: D si C, dar C este plin si nu stiu ce programe sa sterg ca sa mai am spatiu pe disk

| valy_9268 a răspuns (pentru s1ge123):

Atunci fa rost de niste sticuri de memorie, sau ceva pe ce sa transferi momentan fisierele din D pe sticuri, ca sa nu le pierzi cand formatezi partitia, dupoa ce ai mutat fisierele pe stic ce nu contin denumire de gen 23rqwrq23rdw324434354 formatezi partitia la viteza mica, si ai scapat de virus, dupa dai cu fisierele de pe stic la loc in partitie si gata