| anonimguy3 a întrebat:

De ieri PC meu merge putin mai greu si nu stiu de ce? sad Ieri pe la ora 5:30 dupa amiaza l-am oprit ca trebuia sa ma duc la meditatii si cand m-am intors si l-am pornita iar mergea mai greu crying, credeam ca e problema de moment dar si acum tot asa face.

Mentionez ca nu i-am facut absolut nimic inainte sa il inchid, acuma sa chinuie si un film pe youtube sa in 1080 sau 720 sa il redea sad

Configuratia mea este una foarte puternica, mi-am luat-o in Craciunul anului 2012 si nu stiu ce are acuma.

Placa de baza: GIGABYTE H61M-DS2H
CPU: Intel Core i3 3220 de 3.3 Ghz
GPU: Nvidia GeForce GT 220 1GB
HDD: 500 GB
Sursa: ATI de 450 W
RAM: 4GB

Va rog spuneti-mi cum sa rezolv, i-am dat si defragmentare la ambele partitii si am sters fisierele care nu le foloseam. crying

39 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Uite ce îți propun. Înnainte de a te grăbii cu resoftarea calculatorului.
Descarcă avira rescue system de aici:
professional.avira-update.com/package/rs_avira/unix/int/rescue-system.iso
Scrie ISO-ul pe un Cd și butează cu el.
Apoi actualizează antivirusul
Apoi seteaza antivirusul să ștearga fișierele ce nu le poate vindeca(oricum nu vor mai fi accesibile chiar de vor fi redenumite, deci redenumirea e cam inutilă)
Scanaza sistemul complet, inclusiv sectorul de boot.
După finalizarea operației descarcă și instalează acest utilitar:
http://www.glarysoft.com/glary-utilities/
Scanază sistemul cu acest utilitar, dar în prealabil setează-l corect.
Optimizează sistemul folosind instrucțiunile de la mine de pe site:
https://sites.google.com/site/windows7delaaz/optimizare

Dacă nici după parcuregerea acestor pași sistemul se mișca tot la fel de greu obție o copie legală de Windows 7 de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
E sursă legală 100% deorece firma ce deține și administrează site-ul e partener Microsoft.
Daca ai folosit loader pentru Windows 7 atunci procedeul de formatare e nnecesar să se faca în mod diferit și anume folosind Gparted Live Cd de aici:
http://gparted.org/download.php
Se formatează hard-ul complet folosind funcția de formatare în orice alt tip de sistem de fișiere decât NTFS selecâtnd prima dată fără sector de boot sau MBR.Asta va distruge sectorul de boot unde se ascund virușii injectați de Windows Loader-ul folosit la piratarea licenței(aiurea că se poate folosi legal și un an)
Apoi se recerază sectorul de boot prin formatarea hard-ului în NTFS cu sector de boot și sau MBR.
Apoi se instaleză sistemul de operare normal cu două sau 4 parțiții maxim, folosind menuil de partiționare disponibil în Windows.
Apoi nu mai folosii loadere și soft contrafăcut(jocuri, etc), șio vei vedea că nici de antivirus nu o să mai ai nevoie, mai ales dacă vei seta firewall-ul cum trebuie, vei menține sistemul tot timpul actualizat, optimizat și curat, totul va lucra mult mai bine pe Windows, dar nu uita că e Windows, deci rapiditatea sistemului va scădea în timp, ca așa e creat să se autodistrugă în timp, ca să oblioge userii să îl reinstaleze și să recumpere dreptul de utilizare(adică să cotizeze la Micorosft cu 1500 Ron sau mai mult, sau dacă nu au bani îl pot folsii tot la fel de legal ca unul licențiat DAR numai acasă în trial 120 de zile, perioadă ce se poate extinde legal și la un an)
Succes

| horia2012 a răspuns:

Nu te apuci sa instalezi sistemul ca merge putin greu. Descarca astea 2 gratis si fa o curatare si optimizare cu ele:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
si
http://www.malwarebytes.org/
In al 2-lea rand, windows de pe DVD poate avea buguri numai daca e o varianta modificata.(cu teme sunete, update-uri), altfel, daca e o copie dupa original nu are asa ceva.
Uite:
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/

| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Esti sigur ca site-ul ala cu OS 7 e inca valabil comentariile sunt din 2011 nu cred ca mai e free de acolo, tu tot de acolo il ai?

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Da, poti sa-l descarci, e curat. Nu conteaza de cand sunt comentariile.
Daca vrei sa-i faci update-uri, poti face dupa instalare.

| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Si inca ceva, acel antivirus e mai bun decat Bitdefender Security 2013 Free Edition? eu pe asta il am si sa stiu cu ce sa il compar.

| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Inca ceva, am citit cateva comment-uri de la linkul cu OS 7 si uni zic ca nu au putut sa il activeze si le trebuie licenta eu de unde fac rost de licenta daca e sa imi reinstalez OS? sad straight face

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Nu, e un antivirus. Faci numai o curatare cu el si pe urma il poti dezinstala.
Eu asa procedez. Ca antivirus, am Avast, foarte bun cu licenta gratuita
1 an. Il iei de aici:-varianta free.
http://www.avast.com/......eu/index-b
-Iti faci cont pe avast-gratis si dupa ce ai instalat programul il inregistrezi cu contul tau.Si il ai ai 1 an de zile. Daca vrei. Trebuie sa dezinstalezi Bitdefender.

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Il activezi la fel cum l-ai activat si pe cel care-l ai acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci un check now la hdd. Mergi la my computer-local disc c -proprietati-tools-check now.Bifezi ambele patratele si dai start. Daca iti da un mesaj, dai scheduled. Apoi ok. Inchiz(nu restartezi) calculatorul si apoi il deschizi din nou.La pornire, lasi windows-ul sa-si faca treaba. Poate dura ceva timp in functie de cat de incarcat este memoria hdd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poti descarca advanced sistemcare si scanezi cu el. Face absolut tot, curatenie generala, nu numai la file goale ci si la hdd si erorile din registri, absolut tot.

| pbsolver a răspuns:

ATI nu fac surse.
Fa un test de viteza pe http://www.speedtest.net/

Răspuns utilizator avertizat
| Z3R0H0uR a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa reinstalezi OS. happy

| anonimguy3 explică (pentru Alex299):

Pai eu am Bitdefender Security 2013 Free Edition, si e destul de bun, acum nu pot face o comparatie cu alt antivirus free pentru ca decat pe asta l-am avut.

| RaduGavrila a răspuns:

Ca sa nu mai ai probleme trebuie sa urmezi urmatorii pasi :

1. Instaleaza Avast anti virus free.
Uite link-ul de unde il poti downloada: http://www.avast.com/index

2. Defragmenteaza windows'ul cu smart defrag 3

3. Schimba browserul.
Pentru mine cel mai rapid este Opera.
Uite link-ul de unde il poti downloada :
http://www.filehippo.com/download_opera

4. Stergerea fiserelor din windows :
Intri in C ( sau unde ai windows'ul bagat) si dai pe folderul Windows, apoi cauta folderul Temp, il deschizi si stergi continutul acestuia.

Daca respecti etapele de mai sus o sa iti mearga window'ul foarte bine!

Sper ca te-am ajutat!
O zi minunata!

| StroMb a răspuns:

E plin de virusi, reinstaleaza windowsu, si instaleaza un antivirus bun, alta solutie nu prea e.

| anonimguy3 explică (pentru StroMb):

Nu am virusi sunt sigur de asta, dar si eu ma gandeam sa reinstalez OS dar nu am Versiunea originala de OS 7 Ultimate si versiunea piratata are o multime de buguri si ma oftica. sad