| anonimguy3 a întrebat:

De ieri PC meu merge putin mai greu si nu stiu de ce? sad Ieri pe la ora 5:30 dupa amiaza l-am oprit ca trebuia sa ma duc la meditatii si cand m-am intors si l-am pornita iar mergea mai greu crying, credeam ca e problema de moment dar si acum tot asa face.

Mentionez ca nu i-am facut absolut nimic inainte sa il inchid, acuma sa chinuie si un film pe youtube sa in 1080 sau 720 sa il redea sad

Configuratia mea este una foarte puternica, mi-am luat-o in Craciunul anului 2012 si nu stiu ce are acuma.

Placa de baza: GIGABYTE H61M-DS2H
CPU: Intel Core i3 3220 de 3.3 Ghz
GPU: Nvidia GeForce GT 220 1GB
HDD: 500 GB
Sursa: ATI de 450 W
RAM: 4GB

Va rog spuneti-mi cum sa rezolv, i-am dat si defragmentare la ambele partitii si am sters fisierele care nu le foloseam. crying

39 răspunsuri:
| StroMb a răspuns:

E plin de virusi, reinstaleaza windowsu, si instaleaza un antivirus bun, alta solutie nu prea e.

| anonimguy3 explică (pentru StroMb):

Nu am virusi sunt sigur de asta, dar si eu ma gandeam sa reinstalez OS dar nu am Versiunea originala de OS 7 Ultimate si versiunea piratata are o multime de buguri si ma oftica. sad

| anonimguy3 explică (pentru Alex299):

Pai eu am Bitdefender Security 2013 Free Edition, si e destul de bun, acum nu pot face o comparatie cu alt antivirus free pentru ca decat pe asta l-am avut.

| pbsolver a răspuns:

ATI nu fac surse.
Fa un test de viteza pe http://www.speedtest.net/

Răspuns utilizator avertizat
| RaduGavrila a răspuns:

Ca sa nu mai ai probleme trebuie sa urmezi urmatorii pasi :

1. Instaleaza Avast anti virus free.
Uite link-ul de unde il poti downloada: http://www.avast.com/index

2. Defragmenteaza windows'ul cu smart defrag 3

3. Schimba browserul.
Pentru mine cel mai rapid este Opera.
Uite link-ul de unde il poti downloada :
http://www.filehippo.com/download_opera

4. Stergerea fiserelor din windows :
Intri in C ( sau unde ai windows'ul bagat) si dai pe folderul Windows, apoi cauta folderul Temp, il deschizi si stergi continutul acestuia.

Daca respecti etapele de mai sus o sa iti mearga window'ul foarte bine!

Sper ca te-am ajutat!
O zi minunata!

| DeyCj a răspuns:

Uite ce îți propun. Înnainte de a te grăbii cu resoftarea calculatorului.
Descarcă avira rescue system de aici:
professional.avira-update.com/package/rs_avira/unix/int/rescue-system.iso
Scrie ISO-ul pe un Cd și butează cu el.
Apoi actualizează antivirusul
Apoi seteaza antivirusul să ștearga fișierele ce nu le poate vindeca(oricum nu vor mai fi accesibile chiar de vor fi redenumite, deci redenumirea e cam inutilă)
Scanaza sistemul complet, inclusiv sectorul de boot.
După finalizarea operației descarcă și instalează acest utilitar:
http://www.glarysoft.com/glary-utilities/
Scanază sistemul cu acest utilitar, dar în prealabil setează-l corect.
Optimizează sistemul folosind instrucțiunile de la mine de pe site:
https://sites.google.com/site/windows7delaaz/optimizare

Dacă nici după parcuregerea acestor pași sistemul se mișca tot la fel de greu obție o copie legală de Windows 7 de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
E sursă legală 100% deorece firma ce deține și administrează site-ul e partener Microsoft.
Daca ai folosit loader pentru Windows 7 atunci procedeul de formatare e nnecesar să se faca în mod diferit și anume folosind Gparted Live Cd de aici:
http://gparted.org/download.php
Se formatează hard-ul complet folosind funcția de formatare în orice alt tip de sistem de fișiere decât NTFS selecâtnd prima dată fără sector de boot sau MBR.Asta va distruge sectorul de boot unde se ascund virușii injectați de Windows Loader-ul folosit la piratarea licenței(aiurea că se poate folosi legal și un an)
Apoi se recerază sectorul de boot prin formatarea hard-ului în NTFS cu sector de boot și sau MBR.
Apoi se instaleză sistemul de operare normal cu două sau 4 parțiții maxim, folosind menuil de partiționare disponibil în Windows.
Apoi nu mai folosii loadere și soft contrafăcut(jocuri, etc), șio vei vedea că nici de antivirus nu o să mai ai nevoie, mai ales dacă vei seta firewall-ul cum trebuie, vei menține sistemul tot timpul actualizat, optimizat și curat, totul va lucra mult mai bine pe Windows, dar nu uita că e Windows, deci rapiditatea sistemului va scădea în timp, ca așa e creat să se autodistrugă în timp, ca să oblioge userii să îl reinstaleze și să recumpere dreptul de utilizare(adică să cotizeze la Micorosft cu 1500 Ron sau mai mult, sau dacă nu au bani îl pot folsii tot la fel de legal ca unul licențiat DAR numai acasă în trial 120 de zile, perioadă ce se poate extinde legal și la un an)
Succes

| horia2012 a răspuns:

Nu te apuci sa instalezi sistemul ca merge putin greu. Descarca astea 2 gratis si fa o curatare si optimizare cu ele:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
si
http://www.malwarebytes.org/
In al 2-lea rand, windows de pe DVD poate avea buguri numai daca e o varianta modificata.(cu teme sunete, update-uri), altfel, daca e o copie dupa original nu are asa ceva.
Uite:
http://www.programecalculator.ro/......-ultimate/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci un check now la hdd. Mergi la my computer-local disc c -proprietati-tools-check now.Bifezi ambele patratele si dai start. Daca iti da un mesaj, dai scheduled. Apoi ok. Inchiz(nu restartezi) calculatorul si apoi il deschizi din nou.La pornire, lasi windows-ul sa-si faca treaba. Poate dura ceva timp in functie de cat de incarcat este memoria hdd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poti descarca advanced sistemcare si scanezi cu el. Face absolut tot, curatenie generala, nu numai la file goale ci si la hdd si erorile din registri, absolut tot.

| anonimguy3 explică (pentru jimmiesrustled):

OS 7 care il am eu acuma e cel original nepiratat dar zic asa daca as reinstala OS 7 am auzit ca are fff multe buguri.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Esti sigur ca site-ul ala cu OS 7 e inca valabil comentariile sunt din 2011 nu cred ca mai e free de acolo, tu tot de acolo il ai?

| anonimguy3 explică (pentru jimmiesrustled):

Pai pe unele site-uri multi useri care descarca de acolo OS 7 uni zic: Ba e genial e perfect merge bine (pe 32 de biti) si altii zic, ba asta are termen de activare 30 de zile (pe 64 de biti, pe 64 cica are o multime de bug-uri) dar si pe 32 de biti se mai gasesc comment-uri ca are buguri sau din astea.

1 prieten de al meu are de pe nu stiu ce site OS 7 Ultimate pe 32 de biti si mi-a zis ca a intalnit cateva bug-uri enervante (ca tastatura ii merge aiurea in loc de o litera scria alta, ca mouse ii mergea singur etc) dar doar astea 2 mi le-a zis in rest cica nu a intalnit bug-uri.

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Da, poti sa-l descarci, e curat. Nu conteaza de cand sunt comentariile.
Daca vrei sa-i faci update-uri, poti face dupa instalare.

| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Si inca ceva, acel antivirus e mai bun decat Bitdefender Security 2013 Free Edition? eu pe asta il am si sa stiu cu ce sa il compar.

| anonimguy3 explică (pentru horia2012):

Inca ceva, am citit cateva comment-uri de la linkul cu OS 7 si uni zic ca nu au putut sa il activeze si le trebuie licenta eu de unde fac rost de licenta daca e sa imi reinstalez OS? sad straight face

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Nu, e un antivirus. Faci numai o curatare cu el si pe urma il poti dezinstala.
Eu asa procedez. Ca antivirus, am Avast, foarte bun cu licenta gratuita
1 an. Il iei de aici:-varianta free.
http://www.avast.com/......eu/index-b
-Iti faci cont pe avast-gratis si dupa ce ai instalat programul il inregistrezi cu contul tau.Si il ai ai 1 an de zile. Daca vrei. Trebuie sa dezinstalezi Bitdefender.

| horia2012 a răspuns (pentru anonimguy3):

Il activezi la fel cum l-ai activat si pe cel care-l ai acum.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimguy3 explică (pentru jimmiesrustled):

Si ce fac cu el neactivat?

| DeyCj a răspuns (pentru anonimguy3):

Îl folosești LEGAL în trial, trial ec poate ajunge la un an daca știi ce sa îi faci.Asta poți face.Crezi că Windows-ul numai cu loader poate funcționa? Eronat.Așa îl folosește românu cel inconștient care ignoră ca în cazul unei razii ORDA o să fie executa pentru furtul licenței acestuia.Se știe Miocrosoft s-o săturat de voie cei ce nu îi plătiti dreptul de utilizare și il furați.Din cauza voartră pierde o grămada de bani, iar cum ei îs ahtiați după bani și dominație prin dictatură stalinistă, azi mâine încep procesul de execuție a voastră.cum va prinde? Foarte simplu.A închide automatic updates este ca și cum te-ai ascunde dupa deget, deci aberație, Nu așa va prinde ca chiar prin furnizorul de servicii de internet, care este obligat prin lege să rețină timp de 6 luni tot ce tastăm și pe toate site-urile ce navigăm pe servere specuale.Tot acolo apare și ce sistem de ioperare folosești, ldacă codul de activare este legal sau nu al Windows-ului precum și data la care l-ai instalat+ adresa MAC a calculatorului tău.La adresa aia MAC îți este atașată și adresa punctului de consum.și gata te-o prins și te-o ars cu amendă îńtre 500-30.000 RON pentru fiecare soft furat ce îl ai în PC, iar dacă e cu circumstanțe agravante închisoare de le 1-4.Amenda fiind penală.Ei pe asta nu o știai nu? No mai fură soft și Windows de acuma în colo că daca nu știi să speculezi când și cum se fac raziile o să fi prins și executat.Cine te-o învațat să furi ori fură și el din spirit de turmă ori se știe proteja, el va scpa și tu vei fi prins.Deci nu miza pe faptul ca daca pe x șiy nu l-om prins pe mine nici atâta, ci gândește invers; dacă pe ei nu i-o prins pe mine ma va prinde ca eu nu știu face ceea ce ei știu să facă, dar asta nu o să îți zică precis, și nici pe youTube sau Google nu găsești tu de-astea, ci numai prostii din IT, chestii incomplete și parțial reale.

| DeyCj a răspuns (pentru anonimguy3):

Windows ca orice sistem de operare are bug-uri numai că comparativ cu altele ce există sunt ascunse de interfețe grafice de ochii userilor.Da unul contrafăcut are problme serioase mai ales că vine cu kaylogger-e, și dll-uri clonate și sau injectate cu părti de viruși care prin internet vor forma un virus în PC-ul rău iar apoi el va migra pe net spre ținta lui, dacă nu ești tu acela, lăsând în urmalui bad-urile logice de pe hard disc ce apar folosind astfel de programe și sisteme de operare.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru jimmiesrustled):

Re documentare plăcută, ești complet paralel cu ceea ce înseamnă IT.
Din câte am obervat și tu te incluzi în categoria accea de 70% de useri de calculatoare români complet inconștienți care furați soft numai că si vecinu și prietenii fac asta, sau așa ați văzut pe YouTube, etc.
Voi habar nu aveți și sau mai grav ignorați faptul că prin folosirea de soft cntrafăcut, care la voi e tot una cu cel cu dreptul de utilizare furat(pirat), deși nici lexical și nici real nu e tot una, ceea ce faceți cu adevărat.
Normal, astea nu le gasești tu pe Google.Tu crezi ca Windows e cel mai performant și perfect sistem de operare.Ei bine te informez că te înșeli amarnic.Kernelul de Windows datează de acum 25 de ani și a fost doar compatibilizat cu noul hardware, din motive comerciale, ca structură e tot acel Windows 95 care îl știm toți.Că i-o trântit interfața de Windows mobile mai nou e o chestie pur comercială.Tot ce e close surce e de calitate prostă.Ce e oppen source deja e calitativ, că nu prezintă și nici nu se dorește comerț.Tot ce e comercial e optimizat spre a scoate bani nu și calitate.Nu e tot una ca o gașca de oameni să facă un sistem de operare sau o comunitate internațională care dacă ar fi să îi aduni pe toți într-un loc nu ar încapea într-o țară. Gașca de ingineri Microsoft nu o să poate face ceea ce face o comunitte internațională, ca drept dovadă și faptul ca în Windows implicit nu o sa ai nici o data efecte grafice în 3D cum ai pe o distribuție linux, o structură de securitate a datelor reală, și multe altele
Numa bine

| DeyCj a răspuns (pentru jimmiesrustled):

„Si daca iti iei un windows preactivated vin nenii de la ce zici tu acolo, dau properties pe pc, vad ca scrie windows is genuine si ce fac dupa? ba noi suspectam ca nu e si incep sa iti caute keyul si sa il verifice pe siteul Microsoft sau cum? tu sa inteleg ca phososhopul il ai original? officeul? sau esti linuxist?"

Nu, eu fac ceea ce și tu ar trebui să faci, și anume daca nu ai bani de licențe folosește programe alternative care fac același lucru ca cele comerciale contra cost, ceea ce pentru un user normal de Pc este arhisuficient sau dacă îti trebuie pentru școală folsește-le în trial, ca să nu mai zic că 99% din voi nu folosiți softrile comerciale ce le furați la nici 2% din potențialul real al lor, că nu aveți nevoie de funcțiile lor dedicate profesioniților.
Asta nu te scuză în cazul unei razii ORDA pe serverele de internet, că furi Photoshop sau Windows că ești elev.
Ba din contră gândește-te că părinții tăi vor plătii pentru isprava ta, fac pariu cu tine ca părinții tăi habar nu au că tu furi soft, că de ar știi precis nu ai mai face asta, sau ar cere consultanță de specialitate ca să te oblige cu frumușelul sub o formă sau alta să nu mai faci asta.
C, onform legii toți furnizorii de servicii de internet din România sunt obligați să stocheze tot ce navighezi pe internet, descarci și folosești în calculator timp de 6 luni, la care se adaugă adresa te MAC la care este atribuit sistemul de operare ce îl ai codul de activare(dacă are) precum și validitatea licenței lui, la care se adaugă ca orice soft proprietar transmite date a șa de discret încât un user normal de calculator nici nu observă asta direct la producător despre locul unde este instalat(IP, MAC), și licența lui, date ce ajung de exemplu în cazul Photoshop direct la Adobe.E doar o chestiune de timp, până te identifică, și apoi să plătești pentru asta, că tu nu știi face ce unu care fură soft știe, și anume să speculeze ce și cum.

Răspuns utilizator avertizat