| Ben1234 a întrebat:

Imi puteti spune care dintre aceste mini pc-uri este mai bun:
-VIM1S
-VIM3L
-VIM3 Pro
-VIM4

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Merge,dar cu multe limitari.
Asa ceva recomand, un computer adevarat, care comunica nativ cu orice dispozitiv apple.Se conecteaza usor la internet nu are nevoie de antivirus, are hd care se poate inlocui, pe muzica este genial,
https://www.olx.ro/d/oferta/mac-mini-late-2010-IDiiHKH.html

14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Linkuri frate, linkuri, nu niste litere ca numai asa putem face diferenta!

| darrio2007 a răspuns:

Cine poate sti din ce ai scris tu aici?

| KovacsB a răspuns:

Decat o pocnitoare chinezeasca mai bine un mini computer sh un macmini de exemplu.

| Ben1234 explică (pentru KovacsB):

Un raspberry pi 4 sa un raspberry pi zero ar merge ca mini pc?

| lpavel a răspuns (pentru Ben1234):

Tu ai pus linkuri de la placile lor de baza nu de la mini pc-uri... laughing
Asa iti pot spune ca oricare placa de baza e buna ca oricum nu-l vei folosi tu ce componente maxime suporta... laughing

| doctorandus a răspuns:

Lol, Mac Mini 2010, cred ca nu mai primeste updateuri de la Apple de mai multi ani. Ca securitate informatica e strecuratoare (e facut ciur). Si nici nu cred ca poti folosi software actual pe el.

Eventual instalezi Linux sau Windows pe el, ca la capitolul MacOS e terminat de mult. Apple ofera updateuri totale doar pentru ultima versiune de MacOS si updateuri partiale pentru ultimele trei versiuni anterioare. High Sierra nu a mai fost adus la zi de trei ani si jumatate. Google Chrome si Firefox nu mai sunt aduse la zi pentru High Sierra. Si nici Safari.

Microsoft inca ofera suport pentru Mac-ul respectiv, ca Apple nu mai ofera.

| Ben1234 explică (pentru lpavel):

Alea sunt mini pc-uri din placile astea faci mini pc.

| KovacsB a răspuns:

Doctoranus nu a Inteles ideea de computer de 300 de lei, bate campii ca de obicei.
Un mac chiar si fara update-uri face pipi pe orice tip de windows.
Am Sierra pe doua computere din 2011 care functioneaza perfect.
unul il folosesc doar pentru muzica cu un Dac smsl am tidal si Jriver pe el, iar celalalt pentru internet, yt, e-mail, Netflix, editing, imprimanta etc.
Mai am un mac din 2015 si altul din 2019 dar nu este mare diferenta intre ele.
La cele din 2011 pleaca mai des ventilatorul dar cam atat.Si se aprind in 12 secunde in loc de 5.
Mare paguba.Le-am pus ssd si upgrade de memorie si sunt ok.

| NLS a răspuns (pentru Ben1234):

Merge perfect daca te tenteaza ideea, dar doar Raspberry Pi 5, cu 8 GB RAM.

Astea nu sunt miniPC, sunt SBC (single board computer)

MiniPC sunt Brix-urile de la Gigabyte,

sau NUC de la Intel (actualmente facute de Asus).

Au si Beelink miniPC-uri in oferta, si multi altii.

Exista alternative mai bune si pentru SBC,
cu procesoare ARM (si ai ca OS diferite distributii exotice pe baza de Linux, Raspbian, Windows on ARM, etc)
sau cu procesoare clasice x86-x64 (si atunci poti folosi si Windows nativ, sau Linux),
depinde ce doresti.

| Ben1234 explică (pentru NLS):

M-am mai uitat și pe internet pe aceste raspberry pi zero instala Linux sau Windows și după le conecta la un monitor și mergeau ca un calculator.

| NLS a răspuns (pentru Ben1234):

DA, merg ca un calculator,
dar nu poti face nimic pe Raspbery Pi Zero, pentru ca e mult prea slab.

Acelea sunt pentru Arduino, controlat motorase, senzori, realizat circuite si automatizari, chestii de genul.
Si nu, nu merge Windows on Arm pe Zero, stai 4 minute pana porneste, si inca 5 pana misti mouse-ul.

Windows merge binisor doar pe Raspberry Pi 5, in sensul sa si poti face ceva cu el, nu doar sa intri in Windows si atat.

Zero e gandit pentru Raspbian si proiecte Arduino.

Daca vrei un SBC care sa fie cat de cat decent, si sa poata fi folosit pentru Office si alte chestii uzuale,
Odyssey x86J4125 v2 e solutia (295 euro)
sau
ODROID-H3+ (236 euro)
ODROID-H3 (189 euro)

Radxa X2L (aproximativ 80 euro varianta cu 8GB si fara stocare eMMC)
Mai ai nevoie de un SSD M.2 pentru el, si ai calculator ieftin, bun pentru Office.
Bineinteles, poti pune si distributii Linux pe el daca vrei.