| KobraXS a întrebat:

Imi puteti spune pentru ce era folosita unitatea cu caracteristicile urmatoarele in anul 2008?
Procesor:Intel Celeron 430 de 1.8 GHZ cu un singur Core
Placa de baza:Gigabyte G-41
Card video:Intel Express Chipset cu urmatoarele caracteristici:
Memorie dedicata:512 MB
Versiune de pixel shader:4.0
Atat cu cardul video.
1 GB RAM
2 sloturi de placute de RAM
Funda celui care imi si justifica!

Răspuns Câştigător
| gabrielbosssmecherdesmecher a răspuns:

Era folosit pentru net si fisiere dar cel mai mult pentru jocuri

43 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Era si el candva pentru jocuri, dar jocuri de pe timpul ala. dar si acum iti mai merg cateva jocuri, cum ar fi nfs most wanted, gta san andreas, vice city, etc. mai merg deocamdata destule, fifa 2007- 06, poate si 08.

| KodrutZ a răspuns:

Pentru frecat menta, aia a fost unitate de net/office si in momentul cind toate componentele erau abia iesite pe piata. Cine spune altfel, vorbeste din povesti. Are video integrat EXTREM de slab chiar si pentru vremea aia. Ca sa iti faci idee, eu in toamna lui 2007 mi-am facut un sistem cu 2 GB ram, AMD X2 4000+ si video Radeon X1950 Pro cu 256 MB GDDR3 pe 256 de biti. Nu, nici al meu nu era racheta, insa era BUN pentru majoritatea jocurilor de atunci. Am subliniat BUN ca sa nu se inteleaga extraordinar, nemaipomenit sau super-tare. BUN, nici bunicel, nici slabut, nici cel mai cel, ci doar bun.

| tteo92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tu pe atunci aveai procesor exact ca al meu. si ba da eu zic ca era chiar bun, adica si acum poti juca multe jocuri pe procesoru ala, daca mai ai si niste ram si o placa video + sursa, joci destule jocuri si din astea noi de acum, cu configuratia aia, dar fara placa aia video ( alta).

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo92):

Si placa aia video inca mai duce destule, doar ca intre timp am avut un HD 4770 (din 2009 pina acum citeva luni cind s-a prajit), iar procesorul in 2007 era MEDIU. Era o afacere buna pentru banii pe care i-am dat pe el, atita tot. A fost OK ca i-am tras un overclock moderat si am avut niste memorii extraordinare cu el (A-Data Vitesta 800+), dar s-a simtit o diferenta fantastica cind am trecut la i3 2120 si am pastrat aceeasi placa video. Acum am un GTX 750 Ti. big grin

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Jocurile ca NFS Most Wanted, GTA San Andreas, Gta Vice City sau Fifa 2007 merg chiar extrem de bine pe acest sistem

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

Gogule, ARE UN RAHAT DE VIDEO INTEGRAT! Daca nu ai habar ce vorbesti, atunci ciocul mic.

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Da omule, dar unitatea mea este pe stock, adica asa a iesit pe usa fabricii din China.STOCK

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Rahat de 512 MB, serios?

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

So what? Si sigur nu a iesit din China direct asamblata. Daca MW merge "extrem de bine" pe asa ceva eu maninc tastatura. Extrem de bine inseamna fluent cu tot la maxim, nu 25 fps cu totul pe low.

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

Poate sa aiba si 4 GB, de cind conteaza cantitatea de memorie video scoasa din context?

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Mai,Most wanted din 2006

| tteo92 a răspuns (pentru KobraXS):

Mda ma cam indoiect ca merg perfect. cand si cand si alea cred ca iti mai sacadeaza. bine, la configuratia aia, nici nu prea poti sa ai pretentii. ce ddr ai 1 sau 2?

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Tu ce vrei sa spui, ca la o placa video nu conteaza memoria?

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Am ddr 2

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Am vrut sa spun ca mergea extrem de bine cand era unitatea in forma, nu atunci cand aveam instalat pe ea 2 antivirusi si aveam o gramada da procese la start-up, o gramada de porcese in desfasurare si o multime de rahaturi

| tteo92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Are placa vide cred ca se refera la " memorie dedicata 512"

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Da,memoria video dedicata este de 512 MB, asta voiam sa spun pana acum

| tteo92 a răspuns (pentru KobraXS):

Pai spune modelu placii, ca aici nu conteaza numa memoria, pe cat bit e, si ce ddr?

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

De la o anumita rezolutie in sus conteaza. Nu cred ca joci la 1920X1080 pe sistemul ala cit sa conteze daca ai 128 sau 512 sau 1 GB de memorie video.

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Uite celelalte detalii:
Manufacturer: Intel
Chipset: Intel(R) 4 Series Express Chipset Family
Dedicated Memory: 512 MB
Total Memory: 512.0 MB
Pixel Shader Version: 4.0
Vertex Shader Version:4.0
Hardware T & L: Yes
Vendor ID: 8086
Device ID: 2E32
Plug and Play ID: VEN_8086&DEV_2E32&SUBSYS_D0001458&REV_03
Driver Version: 6.14.10.5420

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Detaliile:
Manufacturer Intel
Chipset Intel(R) 4 Series Express Chipset Family
Dedicated Memory 512 MB
Total Memory 512.0 MB
Pixel Shader Version 4.0
Vertex Shader Version 4.0
Hardware T & L Yes
Vendor ID 8086
Device ID 2E32
Plug and Play ID VEN_8086&DEV_2E32&SUBSYS_D0001458&REV_03
Driver Version 6.14.10.5420

| tteo92 a răspuns (pentru KobraXS):

Ma asta nu e placa video dedicata... ce ma ametesti aici laughing) astea sunt niste caracteristiti din procesor, are grafica integrata. dar nu e de jocuri. eu am crezut ca zici ca ai placa video.

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Joc cel mai bine pe 1024x768 doarece am monitorul dreptunghiular

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Bai,am facut un test pe can you run it si asta mi-a aratat, geniule.Prima oara am fost si eu uimit

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Si astea sunt detaliile doar de la chipset-ul video

| tteo92 a răspuns (pentru KobraXS):

Adica ce tu nu stii ce ai in sistem? laughing)) si tu te uimesti de ce iti arata softurile ah? laughing intrebare, stii ce-i aia placa video dedicata?

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Deci daca joc pe rezolutie mare inseamna ca am placa video buna, asa geniule?

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Da,placa dedicata e aia pe ti-o pui tu sau este adaugata, nu cea care vine cu unitatea din firma, daca nu e asa, ma poti lamuri?

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo92):

Hai nu te mai da cocos ca nici tu nu te-ai prins. Omul a zis clar de la inceput (bine, a dat copy-paste) - G41 chipset family. Pe scurt, o integrata muci din 2008. Eu am stat vreo doua luni cu integrata de pe i3-2120 si tot o mizerie mi s-a parut... si totusi discutam de una integrata in procesor scoasa cu 4 ani dupa ce are el.
P.S. G41 are grafica ONBOARD, nu in procesor. Adicatelea are o tentativa de GPU pe placa de baza.

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

1024X768 e o rezolutie imensa. Ai un dumnezeu al placilor video. Nici nu vreau sa ma gindesc cum sterge pe jos cu GTX 750 Ti-ul meu.