| KobraXS a întrebat:

Imi puteti spune pentru ce era folosita unitatea cu caracteristicile urmatoarele in anul 2008?
Procesor:Intel Celeron 430 de 1.8 GHZ cu un singur Core
Placa de baza:Gigabyte G-41
Card video:Intel Express Chipset cu urmatoarele caracteristici:
Memorie dedicata:512 MB
Versiune de pixel shader:4.0
Atat cu cardul video.
1 GB RAM
2 sloturi de placute de RAM
Funda celui care imi si justifica!

Răspuns Câştigător
| gabrielbosssmecherdesmecher a răspuns:

Era folosit pentru net si fisiere dar cel mai mult pentru jocuri

43 răspunsuri:
| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Nu te mai rade de mine, nu-mi place sarcasmul

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Mai,eu cred ca placa video mai buna e cea care memoria video mai mare

| tteo92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce vorbesti, eu am jucat jocuri mari cu un Intel pentium g2130 cu grafica integrata, si asta nu de mult, cam anul trecut si jucam si max payne3 si battlefield si mafia 2 si multe altele si imi mergea chiar bine, la singuru joc ce imi facea figuri era mafia2, cand ieseam din joc, tot timpul mi se facea ecran rosu, si asta numa de la video era. iti zic eu daca ai ceva ram in + nu e neaparat sa iei o placa video, ca sa joci jocuri asa mai la rezolutie bunicica.

| KobraXS explică (pentru tteo92):

De unde sa stiu eu ce am in sistem, aveam everest dar a expirat trial-ul

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

Vezi ca e nevoie de brate tinere in agricultura. Esti magnet pentru sarcasm. AI habar la ce foloseste memoria aia video? De ce e nevoie de memorie video - mai mare sau mai rapida?

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Daca ai o placa video proasta iti merge jocul in reluare, iar daca n-ai RAMI suficienti iti ingheata imaginea, dar procesorul duce jocul.Da, conteaza si rami, dar mai mult memoria video

| KobraXS explică (pentru tteo92):

Da,conteaza si memoria ram, dar mai mult conteaza memoria video

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Daca vrei, lumineaza-ma, doar daca vreibig grin

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo92):

Merge sa te uiti la poze, nu sa te joci. Asa iti zic si eu ca imi mergea WoT cu 40-50 fps pe custom, majoritatea setarilor low si citeva pe medium si chiar high, dar aia nu se cheama ca ma jucam. Ma zgiriia pe ochi. Acuma am 50-60fps (ca am vsync activat si nu trece de 60) si tot la maxim. Alta viata. Majoritatea jocurilor pe low sint ca si cum te-ai duce in padure, ti-ai baga-o intr-o scorbura si dupa aia ai zice ca ce sex ai facut.

| tteo92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine hai ca ma duc sa ma uit la meci mai vorbim alta data. tu cred ca ai boala contrazicerii sincer acum, nici nu stiu de ce-mi bat capu cu tine si stau eu sa-ti explic ce am jucat eu, tu stii mai bine ca mine ok ceao.

| KodrutZ a răspuns (pentru tteo92):

Nu ai prins ideea. Nu conteaza, enjoy the meci. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru KobraXS):

Memoria video e folosita in special pentru incarcat texturi. Procesarea lor o face procesorul video. Majoritatea jocurilor optimizate cu bun simt nu folosesc mai mult de 512 MB de memorie video la rezolutii gen 1024X768 sau 1280X1024. Uite, test facut cu sistemul meu - https://www.youtube.com/watch?v=LD58MKY-5Yg (video memory usage e 61% din 2 GB, insa asta cu tot la maxim, inclusiv Anisotropic 16X care papa memorie video la greu). Se stie insa ca GTA 4 e facut cu picioarele pentru PC.

| KobraXS explică (pentru KodrutZ):

Da,ai dreptate, dar am vazut si jocuri care cer 3 gb memorie video, adica Call of duty Ghost