| Frank51 a întrebat:

Imi urca temperatura la CPU extrem de brusc in load, de exemplu pe idle am 38*C, daca intru in google chrome urca in 2 sec la 48*, si daca ma joc ceva ajunge la 55* si cand ies, scade in 2 sec inapoi la 38*, mentionez ca coolerul a fost curatat de curand.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Pai si sunt temperaturi destul de ok, adica la naiba era problema mare daca iti urca mai sus de 70 grade. Temperatura in idle este foarte ok, cat si in gaming.
Cand intri pe google sau incarci o pagina anume, sau te uiti pe youtube in 720 respectiv 1080p, este foarte normal ca procesorul sa lucreze respectiv sa-i si creasca temperatura un pic. Sper ca ai inteles.

Bft!

6 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Si mie mi se incalzea repede si cand l-am dus la reparat mi-a zis ca e din cauza prafului din interior. Am avut mult praf acolo. Mi l-a curatat si totul a revenit la normal. O curatare nu costa mult.

| AdrenalinTm a răspuns:

Ia-ti un ventilator cu turatii mai mari si mai multi metri cubi de aer asta in caz ca ai alt cooler nu cel ce l-ai primit de la Intel ia-ti un cooler mai bunicel de exemplu asta am eu http://ecx.images-amazon.com/images/I/51D7GVF6kJL._SX425_.jpg
i-am schimbat si ventilatorul la vreo 1800 de turatii si in full load temperatura e la 41 grade celsius daca vrei revin si cu o poza

| TheKingOfHel a răspuns:

Poate ți se duce pasta termica de pe proceror și trebuie înlocuita

| Frank51 explică (pentru Jipa95):

Inteleg asta, dar e prea brusc, de la 38* pana la 48* in 2 secunde e mult prea repede, ceva nu e in regula, la vechiul pc temperatura urca si scadea treptat, nu ca la acesta.

| bistrita1984 a răspuns:

Poate ai nevoie de pasta termica sub CPU, dar daca sta mai tot timpul la 70 grade s-au peste atunci este o problema daca sta doar cand il fortezi nu si peurma il lasi moale nu etse o problema.

| Jipa95 a răspuns (pentru Frank51):

Pai gandeste-te ca poate sa fie si de la senzori, nu te mai agita asa!