| bogdan324 a întrebat:

In curand vine ziua mea si vreau sa imi cumpar un pc pe piese pana in 2000 lei(mai mult nu am) care sa duca jocurile gen call of duty ghosts,battlefield 4, watch dogs la setari destul de mari fara sa am caderi de cadre. Puteti sa imi aratati niste sugestii?

10 răspunsuri:
| raulwwe a răspuns:

Deci in primul rand nu e nevoie sa cumperi un calculator nou sau chestii de genul.Cel mai importante sunt placa de baza, procesorul si mai ales placa video la jocuri cu cerinte mari.Deci iei un calculator second sau cum vrei tu, cam in 500 lei dar sa scoata placa video procesorul si placa de baza. Apoi vine partea importanta unde mergi sa gasesti piese bune, daca gasesti in zona ta pe la shopuri sau daca nu de pe net, recomand de exemplu GIGABYTE - GV-N470OC-13I, rev. 2.0 | GEFORCE GTX 470 | 1280 MB GDDR5 | 320 BITI | MINI HDMI, 2x DVI | sau cele ATI Gigabyte, sunt multe dar in special sa fie placa de video de peste 1gb pentru performante.Procesorul este iarasi important, sa fie cel putin dual-core sau quad-core si sa fie Intel, AMD etc. sa aiba cam 3 ghz, 2-4MB cache dar in principal sa poata duca procesorul...o sa gasesti pe la magazine toate astea.Si o placa de baza compatibila cu ce vrei sa cumperi(ex. de Intel, amd.) si sa fie buna.Toate astea sa fie in principal noi, impecabile.Cu toate astea ajungi sub 2000 lei, dar in principal placa video costa cel mai mult. Sa zicem ca unitatea o iei cu 400 lei fara placa video, procesor, placa de baza, apoi placa video sa zicem ca 400-500 lei, procesorul 200-300 lei si placa de baza 100-200 lei. 1400 lei maxim, cu cele imporante noi si calculatorul ieftin. Celelalte piese sunt chilipir si trebuie sa faci economie daca vrei piese bune.Si eu mi-am luat pc-ul ieftin dar placa video si procesorul noi si totul merge perfect.Asta e doar o propunerewinking... Bafta si La multi ani!

| sltlp a răspuns:

In 2000 lei recomand asa: http://bit.ly/17Naieh. Procesor amd hexa-core, puternic pentru gaming. Carcasa maricica, sursa ok, placa video puternica(gtx 650 ti). Hdd 500gb si 4gb ram. Recomand ca daca mai strangi ceva banuti, sa treci la 8gb ram, ca sa il folosesti la toata capacitatea lui. + asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/.

| bogdan324 explică (pentru sltlp):

S-ar putea sa mai strang ceva bani sa imi iau 8gb ram(cod ghosts cere minim 6gb...omg) si sa imi iau un gtx 650 ti boost

| sltlp a răspuns (pentru bogdan324):

Iti zic din experienta, la cod ghost e o mare minciuna. Jocul foloseste 2gb ram(si cu 2 de la windows)... 4 ajungeau. Dar ei au pus 6 sa fie la numar. Motiv pentru care a aparut la 2 ore dupa apartie ramfix, ca sa ruleze si pe 4gb ram. ORicum, e bine sa fie 6 gb ram, sau chiar 8. http://bit.ly/17htXgl

| Lynnfield a răspuns (pentru sltlp):

@sdrv de ce vorbeşti fără să şti, ramfix este pentru crack nu pentru jocul original producătorul jocului nu au scos niciun fix pentru RAM nu ai 6GB nu joci, nu este minciună am Windows 8 cu jocul COD ghost pornit îmi arată în manager de activităţi memorie RAM în uz 4, 6GB. Nu ai nici-o experienţă, doar te lauzi.

| ITMania a răspuns:

FX 6300, six core + 4GB RAM + HD7790:
http://bit.ly/1dWRp7u

Te joci oric joc cu detalii foarte bune.

| sltlp a răspuns (pentru Lynnfield):

De ce raspunzi aiurea. Logic ca fix-ul era neoficial. Daca aia o sa va oblige la 80 gb ram maine, o sa ii credeti.
2. Sa fim seriosi, ca sigur toti cumpara... in special tu, sunt 100% sigur ca ai numai originale...
3. Ram foloseste total la tine 4.6 gb. Daca mai inchizi din programe, rar trece de 4gb. Oricum, de la 4.5 la 6 gb is 1? 5 gb din cerinte necesare.
Mai bine nu mai raspundeai

| doru199 a răspuns:

Este un laptop bun cu o memorie mare si acesibil http://youtu.be/oBSr_tY1kvI

| John1973 a răspuns:

Cumparal pe acesta http://bit.ly/1r4T719

| Anamaria0022 a răspuns:

Procesor AMD si placa video AMD sau nVidia
bit.ly/2enYXsH