| DannyNick a întrebat:

Informatica din facultate este o continuare a celei din liceu? Este neaparat nevoie sa fii la mate-info in liceu ca sa intrii la o facultate de informatica?

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Nu este obligatoriu sa fi fost la mate info in liceu. Este bine daca ai cunostinte din liceu, te ajuta putin doar in primul an.

9 răspunsuri:
| NUTREBUIENUME a răspuns:

E o continuare si cate ceva nou.Si nu, nu neaparat, dar e de preferat sa fii la mate-info

| neutrino a răspuns:

Da. Nu conteaza ce liceu termini.

| DannyNick explică (pentru victorandrei):

Deci nu ar fi complicat daca as alege o facultate de informatica fara cunostinte din liceu?

| victorandrei a răspuns (pentru DannyNick):

Nu ar fi complicat, acum depinde si de tine daca ai o oarecare inclinatie spre aceas domeniu...

| DannyNick explică (pentru victorandrei):

Aha... deoarece aveam degand sa ma transfer la mate-info doar pentru asta, dar am inteles ca la mate-info se face mult prea multa matematica care mie nu o sa imi trebuiasca in domeniu, asa ca mai bine nu ma transfer ca sa iau si BAC-ul cu nota mare si asa as intra mai usor la facultate, dar eu nu stiu sigur daca la facultate este o continuare a cunostintelor din liceu sau daca nu prea ar cine stie ce legatura.

| victorandrei a răspuns (pentru DannyNick):

La facultatea de informatica se face matematica destula

| DannyNick explică (pentru victorandrei):

Ce mi-ai recomanda sa fac? La mine fac 2 ore de mate pe saptamana si nici una de info, dar am cunostinte f. bune pentru cls mea la info. S-ar putea sa pot intra si "rezista" la facultatea de informatica fara transfer la mate-info? Tinand cont ca daca ramand unde sunt atunci sigur o sa am o medie de BAC mai mare.

| victorandrei a răspuns (pentru DannyNick):

Da ai sanse, daca iti place si ai cunostinte acceptabile, o sa te descurci!
Parerea mea sa ramai la ce liceu esti sa ai medie marie si sa dai la info la facultate

| victorandrei a răspuns (pentru DannyNick):

Nu trebuie sa te muti la mate info, te descurci si cu mate M2
Te descurci!