| nukeyly a întrebat:

Laptopurile Acer Predator au racire mai buna ca alte marci de buget sau sunt facute bine gen Alienware?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vrei racire buna, cumperi un cooler extern de la marca buna. Niciun laptop nu are racire grozava din fabrica.

| NLS a răspuns:

Cand se proiecteaza un laptop, racirea se alege in functie de procesorul si placa video instalate pe acel model.
Si daca de exemplu au primit multe reclamatii si retururi/retur la garantie pentru editia din 2018 a unui anume model, e foarte probabil ca editia urmatoare a aceluiasi model, de exemplu cea din 2020, să aibă racirea îmbunătățită.
Pana nu citesti review-uri detaliate, nu prea ai de unde sa visezi cum se prezinta un anume model.
Poti doar constata cat e de gros, si cate fante de ventilatie are (daca are pe fiecare latetala cate una, iar in spate 1 sau 2, e semn bun).
Eficienta racirii o poti stabili doar tu in practica.
Iar la Acer (nu stiu si daca la Predator, insa la cele de buget si cele casual, fiabilitatea e cea mai mare problema. Acum ce procent se datoreaza racirii, si ce procent alegerii unor componente mediocre, e alta poveste. Ideea e ca la retururi, Acer sunt printre primii. Nu cunosc insa nici macar un posesor de Predator, asa ca nu pot sa ma pronunt exact asupra acestui model. )

| Jurasim a răspuns:

Ca alte marci de buget nu stiu cum se prezinta. Eu detin unul high-end...predator helios 700 cu rtx 2070 si i7-9750H deci si racirea ii pe masura. Are ventilatoare AeroBlade 3D din a 4-a generatie. Nu ii trebuie niciun cooler sau alte nebuneli si nici nu se incalzeste deloc in toate jocurile pe care le-am jucat pe el pana acum.