| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta? mi-am cumparat un laptop acum un an si ceva de zile si mi s. a dus bateria...il tin la incarcat toata ziua ca altfel mi se inchide si nu imi mai da voie sa il deschid... a trecu garantia si nu stiu ce fac...se poate schimba bateria? sau trebuie sa ii dau o formatare ceva, poate e din cauza vreunui program? Se incarca si foarte greucrying...va rog ajutati.ma...am mare nevoie...mltumesc

9 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

@criticul: In niciun caz 3 ani nu este un minim cand e vorba de garantie la laptop. Poate un maxim. Garantia standard pe care am vazut-o eu, este de 1 an. De obicei, pentru unele marci mai rasarite se da 2 ani (cum am eu). Poti sa dai si niste bani in plus cand il cumperi ca sa beneficiezi de garantie extinsa. Eu am mai dat inca 250 ron cand l-am cumparat ca sa beneficiez de inca un an garantie, deci in total 3.
On-topic: Acumulatorul se schimba foarte usor. Daca e pe 6 celule o sa coste cam 300-400 ron(depinde de amperaj si model)
Shin.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Pe certificatul de garantie scrie perioada. E posibil ca acumulatorul sa aiba o peroada mai scurta dect lap-top-ul. Formatarea se face la inceput.

| FearNoEvil a răspuns:

In general, bateriile au perioada de garantie de un an iar laptop-urile 2 sau 3 ani (depinde de magazin si producator). Bateria se poate schimba (fie o schimbi tu, daca te pricepi big grin fie la un service).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poti schimba bateria...Eu am garantie la el 3 ani.Stiam ca asta este minimul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul remediu este sa cumperi o alta baterie.nu poti face absolut nimic cu ea. a cazut si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Shin-3 ani am garantie la laptop-ul meu...si nu am platit nimic in plus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Garantia depinde strict de producator. Sint si garantii de 3 ani. Producatorul nu conditioneaza plata unei sume pentru marirea garantiei, asta este gaselnita magazinului.
Daca s-a dus bateria, nu ai ce face. Cumperi alta. Normal ca se poate schimba. Si nu e vorba de nici un program, are si ea o durata de viata. Cele pe NiCd cam un an, cele pe NiMH tot cam asa si cele pe litiu, cam 3 ani.

| freedom a răspuns:

Intra pe site'ul oficial al laptopului .si documenteaza-te .la fel am facut si eu.happype mine ma tine bateria in jur de o ora. o ora jumate.

| elena19 a răspuns:

Cel mai bine e sa-l duci undeva la reparat... poate ii trebuie schimbata bateria... adica sigur asta trebuie facut la el... si da, se poate schimba bateria. Baftawinking