| aditimus a întrebat:

Mi-a aparut un patrat alb pe desktop in mijlocul ecranului, nu pot da clic dreapta sau ceva pe el si nici in task manager nu apare, a mai patit cineva?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Intra in Safe Mode.
Daca acolo nu e nimic, revino in main, si fa un update la toate driverele, inclusiv placa video.

Stiu ca azi a aparut un update:
Cumulative Update Preview for Windows 10 Version 20H2 for x64-based Systems (KB5000842)

care sa lauda ca ofera niste viteza si "corecteaza" cateva erori.

| aditimus explică (pentru NLS):

Am facut asta astept acum sa vad rezultatul.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua posibilitati:
1. Monitorul sau placa video are o problema. In acest caz nu poti misca mouse-ul deasupra dreptunghiului alb. Daca nu-si revine dupa re-pornirea sistemului, atunci trebuie incercat cu alt monitor sau miscata /alta placa video.

2. Daca mouse-ul se poate misca deasupra dreptunghiului alb, atunci avem de a face cu o "fereastra" programata, dar eronat. In acest caz se re-porneste sistemul, iar daca fereastra apare iarasi, atunci se repune sistemul la o stare anterioara, cand fereastra inca nu a aparut.

| aditimus explică (pentru Bula):

Am incercat varianta 1

| Bula a răspuns (pentru aditimus):

Si care-i rezultatul?

| aditimus explică (pentru Bula):

A aparut iar

| Bula a răspuns (pentru aditimus):

Te-am intrebat, daca testarea cu mouse-ul sau System restore a avut efect?

Daca mouse-ul se poate misca peste fereastra, iar fereastra a aparut si dupa System Restore, atunci trebuie identificat programul /task-ul care produce fereastra (poate fi si un virus).
In acest caz, prima data se scaneaza sistemul online, pentru virusi:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Daca dupa scanare (si eventuala curatire de virusi gasiti) fereastra apare in continuare, atunci ori trebuie depanat soft-ul de un cunoscator, ori se reinstaleaza intregul Windows.

| aditimus explică (pentru Bula):

Este vorba de un laptop cu placa video integrata, am facut update la placa video sa vad azi daca mai face.

| Bula a răspuns (pentru aditimus):

NU asta ti-am scris!
Dar tu faci ce vrei, e laptop-ul tau.

| Mirel4412 a răspuns:

Poti da o poza? Poate o fi de la monitor, ai fi umbat in setari aiurea.

| aditimus explică (pentru Mirel4412):

La monitor nu am umblat este vorba de un laptop, la fix 4 ore dupa utilizare apare un patrat in mijlocul ecranului si nu mai poti face nimic adica orice pui in fundal si o fereastra patratul ramane ca prim plan doar daca dai restart isi revine.

Răspuns utilizator avertizat