| DemonulDinTine a întrebat:

Mi-am instalat windowsu si am probleme cu netu dar modemul nu imi arata ca a cazut netu nici iconita cu net si daca ii dau restart la modem revine la loc conexiune si dupa iar cade treaba aceasta se repeta la 5-10 minute

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca nu ai instalat driverele pentru placa de retea (vezi site-ul producatorului placii de baza sau al laptopului, dupa caz), ar trebui sa o faci, pentru a vedea daca problema se repeta. Daca driverele sunt ok, incearca sa scoti cablul de net pentru 10-15 minute, apoi reconecteaza-l si vezi cum se manifesta conexiunea. In final, poti suna la furnizorul de net pentru a verifica de la server semnalul de internet catre tine sau pentru a se deplasa la domiciliul tau pentru a-si verifica echipamentele (cablu, mufe conectoare). Abia atunci vei sti daca nu cumva placa ta de retea are o problema hardware si trebuie inlocuita.
Probleme ca ale tale am avut si eu, dar au avut ca sursa serverul furnizorului de internet. De aceea e bine sa-i contactezi pe ei, dupa ce verifici driverele pentru placa de retea.

2 răspunsuri:
| blaablaablaaa a răspuns:

Ai instalat placa de retea?

| DemonulDinTine explică (pentru dannyel86):

Cum verific driverele pentru placa de retea happy