| Furnicuta000 a întrebat:

Mi-am luat un stick usb de la un magazin chinezesc, nu prea ma pricep la astea, l-am luat pentru ca era dragut si aveam nevoie de unul nou. Ei bine, aseara l-am bagat in laptop, am copiat 2 documente pe el, l-am scos, am inchis laptop-ul. Azi cand am deschis laptop-ul am observat ca au disparut niste chestii importante. Nu documente ci a disparut tot ce era pe bara de jos, adica folderul cu documente, afisajul de la ceas, wifi, volum etc si pe deasupra cand am deschis google si am vrut sa pun fereastra in bara de jos nu imi aparea nimic si trebuia de fiecare data cand intram pe pagina de internet sa deschid alta fereastra de google chrome (sper ca ati inteles). Ce se intampla? Nu am patit niciodata asa ceva si am laptop ul asta de 7 ani. Am windows 10 cu licenta. Oare e de la chinezaria aia? Adica e prea mare coincidenta. Eu jur ca nu am umblat la nicio setare, nimic. Am incercat eu sa pun la loc chestiile alea de pe bara de jos dar nu am gasit cum si nu am avut mult timp ca a trebuit sa plec. Cine se pricepe sa imi dea un sfat?

6 răspunsuri:
| ninuku a răspuns:

Este de la setari, am patit si eu asa tot cu windows 10 cu liceenta. Te duci in setari "Stanga jos la START/SISTEM/AFISARE, ai chenarul in care scrie cautati o setare, scrie in chenar cuvantul ''bara'' si o sa-ti apara mai jos scris ''setari pentru bara de activitati'' dai pe ea si in dreapta o sa-ti apara mai multe chestii cu activat si dezactivat mai precis 7, prima trebuie sa fie pe activat, 2, 3, 4, 5 pe dezactivat, 6 si 7 pe activat, iar mai jos unde scrie locatia barei de activitati trebuie sa scrie jos. Si trebuie sa mearga

| gabicoo a răspuns:

Ai antivirus? Dacă nu fă măcar o scanare tot sistemul cu Windows Defender și vezi ce zice.

| Furnicuta000 explică (pentru gabicoo):

Am ca ma freaca toata ziua la cap cu notificarile lui

| NLS a răspuns:

Nu folosesti System Restore?
In cazul tau, ar fi o idee buna.
Si sa iti faci cate un punct de restaurare o data pe saptamana.

PS: de ce nu cumperi stickuri de la marcile consacrate, care fac asa ceva de zeci de ani?
SanDisk, Lexar, Kingston, Samsung, HP, Verbatim, Toshiba, eventual PNY sau TDK?
Cele chinezesti sunt de obicei fake-uri ce au capacitate mult mai mica decat scrie pe ele, si sunt facute cu chipuri de calitate foarte proasta.
In traducere, se defecteaza cand te astepti mai putin.

Problema nu stiu exact de la ce e, poate fi si de la un update de Windows (dar Windows 10 nu mai primeste deocamdata functii noi, doar patchuri de securitate).
Sau poate fi un virus de pe acel stick de vina.
Exista chiar si miniPC-uri ce vin cu un virus preinstalat, deci nu m-ar mira.

| gabicoo a răspuns (pentru NLS):

Lexar mai fabrică stickuri? Nu am văzut prin magazine de câțiva ani.

| NLS a răspuns (pentru gabicoo):

Https://www.mindfactory.de/......30163.html

in 3 aprilie a intrat in soriment

Au si de 512GB un model, si n-as zice ca sta rau la viteze (~450MB/s la ambele).

iar daca te referi la Romanica:

https://www.emag.ro/memorii-usb/brand/lexar/sort-priceasc/c