| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg prea bine cum stă treaba cu lentilele unui aparat foto sau telefon.
Am citit undeva că cu cât deschiderea e mai mare, gen cum e la S. Galaxy A10, F1.9, cu atât pozele ies mai blurate și cu noise în condiții de lumină slabă.
De ce e așa? Nu ar trebui să fie invers: cu cât lentila are mai multă deschidere, cu atât lumina să intre mai bine iar fotografiile să iasă mai clare și cu detaliile mai pronunțate?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Ai aici si cateva detalii tehnice

https://www.snapped.ro/ghid-foto/ghid-foto-apertura-diafragma.htm

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cine zicea asta manca de e jos. S20 are diafragma de 2, 0 si face poze foarte bunelaughing

Bula
| Bula a răspuns:

Diagrama ("deschiderea") cu cat este mai mare, cu atat intra mai multa lumina, respectiv poate functiona la lumina redusa.
Dezavantajul deschiderii mari este plaja mica la distanta de focalizare.

Asta inseamna ca, la diafragma mica trebuie sa fie lumina mai puternica, dar claritatea este buna pe o plaja de distanta mult mai mare (de la cativa centimetrii pana la infinit).
La diafragma mare se pot face poze relativ bune si la lumina redusa DAR obiectele aflate inaintea si in spatele subiectului (focalizat) se vad defocalizate, "sterse", "ca prin ceata".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Păi și nu e normal ca obiectele de pe lângă subiectul focalizat să se vadă neclare și numai obiectul focalizat să se vadă clar?
Cum e la fotografia aceasta, de exemplu: https://ibb.co/52p8BfF?
Fotografia este făcută cu telefonul meu, Samsung Galaxy A10.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Subiectul se focalizeaza, iar ceea ce este mai aproape si mai departe devine tot mai neclara.
NU cele de "langa" subiect!