| aDEeLAa a întrebat:

Nu stiu ce laptop sa imi iau. Actualul, se deschide doar daca il tin la incarcat si lucrul asta ma dispera.
Am nevoie urgent de un laptop, dar n-am habar cum sa aleg, plus ca n-am chef sa ma plimb prin magazine sa ii intreb pe domnii de la eMAG sau altex daca nu imi recomanda si mie un laptop.
Asadar, bugetul nu e o problema, dar parca, n-as vrea sa dau mai mult de 9000 lei.
Ce asteptari am?
Sa alerge efectiv. Sa pot deschide pe cel putin 10 pagini in acelasi timp.
Sa nu se blocheze.
Aseara, scriam un proiect si am asteptat cel putin 30 de secunde sa imi apara cate o litera, Deci vreau un laptop care sa se miste bine.
Bateria sa tina cat mai mult...
Plus ca am o multime de poze, video, documte etc... pe care nu vreau sa le sterg, deci memoria cat mai mare.
Ce credeti? Exista un laptop si pentru mine?
Va multumesc anticipat.

18 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

La banii aia nu prea ai cum sa dai gres. Dar evita laptopurile de gaming. Sunt performante, dar sunt mari, grele, iar bateria nu ține foarte mult.
Caută-ți un Ultrabook. Daca nu ești legata de ecosistemul Windows ia-ti un macbook cu noul procesor M1, are performante foarte bune și autonomie super mare.

| Brizbriz a răspuns:

"Actualul, se deschide doar daca il tin la incarcat"
te-ai gandit, asa, prin absurd... ULTIMUL ABSURD sa faci ceva, ceva putin mai decent dpdv mental ca, de exemplu...
SA SCHIMBI BATERIA?!?

sau macar sa vii si sa pui intrebarea la modul ca am 9mii de lei, ce laptop imi recomandati, daca de fapt asta vrei, si faza cu pornitul e doar o scuza, PRAPADITA, si chiar nu se pune chiar daca e o scuza pentru tine insuti, pentru parinti, pentru WHATEVER

https://www.emag.ro/......ricedesc/c
recomandarea e implicita din numarul de stele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu te lua dupa astea care au 5 stele dar doar o persoana a dat 5 stele

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Deh, atunci macar o persoana il recomanda, aici e exact acelasi lucru, nu crezi? cati crezi tu ca au luat exact acelasi laptop de 9mii de lei, si isi fac veacul pe aici? ca sa il recomande
ca sa nu intreb, cati de pe aici au un laptop de 9mii de lei? (ca nici eu nu am)hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

9000 e un buget exagerat pentru ce vrea ( si nu stiu daca e realist sau mai mult o dorinta )
Sunt laptopuri pana in 5000 cu ssd de 1tb si baterie mare si procesor octa core, 12gb ram, care va zbura.

Sunt si sh de 6000, cum e gama business de la Dell, fiabile, si performante. Sunt statii de lucru mobile

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar in mod evident, aia nu e singura iluzie, faptul ca "trebuie" sa schimbe laptop-ul ca nu merge bateria, e alta

| aDEeLAa explică (pentru Brizbriz):

Nu inteleg ce vrei sa demonstrezi cu acest raspuns. Eu am pus o intrebare simpla, daca imi poate recomanda cineva un laptop ( si am scris si ca bugetul nu e o problema, in ideea in care atunci cand cer recomandari, oamenii vor sa precizez bugetul). Raspunsul tau nu ma ajuta deloc, pe eMAG pot sa intru si eu sa citesc recenzii. Iar intrebarea nu era ce pot sa fac sa repar laptopul. Chiar nu poti sa intelegi o intrebare?

| Brizbriz a răspuns (pentru aDEeLAa):

Iar tu, chiar nu poti citi un raspuns?
hai sa iti dau mura in gura:
"cati crezi tu ca au luat exact acelasi laptop de 9mii de lei, si isi fac veacul pe aici?"

deci, intrii pe eMAG si citesti review-uri, sau nu mai pui intrebari, la care raspunsul, e EVIDENT imposibil sa fie perfect pentru tine (adica, tot aia cu intrat pe eMAG si citit review-uri)

| aDEeLAa explică (pentru Brizbriz):

Ca sa iti traduc sa intelegi si tu, sa nu te las in intuneric. Vreau sa imi schimb laptopul ca pot, ca vreau, ca imi permit. Muncesc si fac ce vreau cu banii mei. Nu am specificat nicaieri ca trebuie sa imi schimb laptopul ca nu merge bateria. Am spus doar ca ma dispera sa stau cu laptopul la incarcat ca la actualul laptop. Transmitand ca vreau ca bateria viitorului laptop sa tina cat mai mult ( min 6h).
Nu pot sa inteleg oamenii ca tine care se baga in seama, desi n-au nici un habar, doar asa conversational. Daca n-ai o recomandare de laptop ( ce am cerut! ), de ce ma deranjezi aiurea?
Bine ca mi-ai spus sa schimb bateria laptopului, la asta ma gandeam, cum sa il repar... pana sa imi spui tu, nu stiam ca exista aceasta varianta. rolling on the floor) Iti multumesc ca m-ai luminat.

| aDEeLAa explică (pentru VoidEternal):

Multumesc!

| Brizbriz a răspuns (pentru aDEeLAa):

"acum 1 minut | aDEeLAa explică (pentru Brizbriz):
Ca sa iti traduc sa intelegi si tu, sa nu te las in intuneric. Vreau sa imi schimb laptopul ca pot, ca vreau, ca imi permit."

ca sa iti traduc ce am scris eu... CITAT:

"sau macar sa vii si sa pui intrebarea la modul ca am 9mii de lei, ce laptop imi recomandati"

deci, asadar si D'AIA, vii cu o figura de fite "ca nu merge fara priza" si iti raspund tot cu fite...
asa ca ma bucur ca iti permiti, insa eu nu vreau sa iti vand nimic, deci nu te iau cu lugu-lugu cand vii cu fite tongue

| aDEeLAa explică (pentru anonim_4396):

Nu am scris ca vreau sa dau fix 9000. Am scris ca bugetul nu e o problema pana in 9000 lei.
Imi puteti da cateva exemple de modele,, pana in 5000 cu ssd de 1tb si baterie mare si procesor octa core, 12gb ram, care va zbura''?
Bineinteles, daca aveti pareri personale.
Nu ma atrage ideea de a cumpara un sh Dell. Si la ce am vazut eu fugitiv, cele de la Dell sub 5000 lei au o autonomie mica a bateriei.

| Legion7X a răspuns:

Https://altex.ro/......P53011QSS/

Sau

https://altex.ro/......PMYD82ZEA/

Laptop APPLE MacBook Pro 13 myd82ze/a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apple MacBook Air

| aDEeLAa explică (pentru Legion7X):

Multumesc. La un MacBook ma gandeam si eu, dar nu sunt decisa.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru jumatatea banilor de care dispui, eu iti reyolv un sistem ultra, pentru preferintele tale.
Din restul banilor poti merge intr/o vacanta frumoasa, la vara.winking

| Legion7X a răspuns (pentru aDEeLAa):

Cu plăcere. Depinde de preturi. Uite și alte MacBookuri tot la altex.

https://altex.ro/macbook/cpl/

| NLS a răspuns (pentru aDEeLAa):

Https://www.pcgarage.ro/......echa-gray/

Te ocupi cu editarea video la nivel profesionist?
(proiecte cu o tona de efecte in Premiere, DaVinci Resolve, etc)
Sau cu proiectarea 3D (PTC Creo, Inventor, SolidWorks, Catia, Siemens NX)?

Daca da, ai nevoie de un laptop ca acesta, insa cu 32GB RAM, preferabil 64GB.
Daca NU, acesta este mai mult decat suficient.
In viitor poti vinde RAM-ul, si cumpara 2 placute DDR5 de 16GB, insa:
++acum RAM-ul DDR5 e foarte scump, fiindca tocmai ce a aparut
++Nu ai nevoie la momentul de fata de 32GB pentru nimic, in afara proiectelor mai complexe de editare video, proiectelor complexe de randare sau CAD 3D cu peste 15.000-20.000 componente, sau pentru un joc (Microsoft Flight Simulator (2020))

Bateria are 90Whr,
iar ecranul are 17inch, insa doar rezolutie FullHD (nu as lua niciodata un laptop cu rezolutie mai mare).
Deci ma astept sa tina 6-8 ore.
Ecranul are o rata de reimprospatare a imaginii de 144Hz, functie foarte utila pentru jocuri, dar daca nu te joci, il poti seta din Windows la 60 sau 75. Oricum doar in jocuri e relavant, in Windows nu faci nimic care sa forteze ecranul sa afiseze mai mult de 60 cadre pe secunda (nu am vazut filme la 120 fps pana acum).