| TiberiuFasole a întrebat:

Pe PC, ma poate cineva "obliga" sa downloadez ceva fara sa nu dau nici un click? Adica, poate cineva sa-mi deschida un link in fata si sa mi se downloadeze direct? Sper ca intelegeti ce vreau sa zic.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate daca intri pe anumite pagini.
Intra in setarile browserului si seteaza pentru
" intreaba-ma mereu inainte unde sa se descarce" ( sau ceva in genul)
si cand se va intampla asta ( daca ) dai "cancel" si gata.

| Xpressurself a răspuns:

Asigura-te ca firewall-ul este activat, adica on si nu mai intra pe site-uri cu crack-uri, software-uri piratate si filme por_no. daca nu poti sa te abtii nu-mi urma sfatul, nu are rost.
poti sa fii pacalit si sa dai tu click daca nu citesti cu atentie.
cred ca tu te referi la acele pagini care se deschid singure si contin diferite reclame samd.

http://www.pcadvisor.co.uk/......5-3263332/

descarca varianta trial a unui antivirus bun. eu foloseam la fiecare cativa ani panda, pentru doua trei zile. este foarte bun insa foloseste foarte multe resurse. asta e si ideea pentru ca detecteaza orce misca in front. insa nu merita sa-l tii. iti va incetini foarte mult calculatorul.
da o scanare in profunzime. apoi dezinstaleaz-l si foloseste Microsoft security essentials daca nu intri pe site-uri dubioase. eu asta folosesc de vreo 20 de ani si inca nu am avut nici o problema. in plus este gratuit.

| StefanKogut a răspuns:

Da, dar asta presupune ca anterior ai instalat sau s-a instalat ceva (un program) care face asta. Browser-ul singur nu poate face asta datorita paradigmei de sandbox in care e construit.

| TiberiuFasole explică (pentru StefanKogut):

O sa te intreb pe tine, fiindca din acest raspuns cred ca ai ceva experienta in IT.
In locul unui program, poate fi un joc?

| StefanKogut a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Da, sau ceva ce vine cu un joc, mai ales daca acesta nu este luat din surse oficiale.