anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Pentru această placă de bază, ce procesor până la 8 nuclee, sunt?

https://altex.ro/......MA320MRSI/



Vreau să îmi iau o unitate, dar am o unitate cu placa de bază și video integrat arsă. Nu prea mă pricep la plăci de bază sau la componente Pc.
Știu cât de cât.
Cred că pentru placa asta mi-ar trebui și un cooler. Numai că nu știu care anume. Vechea mea placă de bază defectă este format mATX. Cea de jos de la Altex, are intri de 24 pini pentru conectare sursă. A mea veche care funcționeaza are 20 pini. Va trebui sa o schimb sau să îi un prelungitor? Nu prea se mai găsesc de 20 la 24

https://www.emag.ro/......D9GPM4BBM/



Placa veche arsă cu video integrat.
https://www.samwise.ro/......press-5742

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Nu am reusit sa "inteleg" exact textul..nu spun ca e scris gresit..doar ca.
Incearca aici, poate e mai usor si pentru tine.

https://pcpartpicker.com/list/

| Legion7X a răspuns (pentru dinaprilie):

Cum am spus anterior, din ce mă pricep cât de cât 10%. Am o placă de bază cu placă video integrată. nu dedicată. Placa mea de baza este format mATX. Sursa care o am pe ea, este funcțională. are unul dintre conectori cu 20 pini după cum se vede în imagine. https://pasteboard.co/KgStSuI.jpg

Eu aș vrea să iau placa de la altex, cea de care am spus mai sus. Placa de baza este tot cu placa video integrată și sunet integrat dar, fără procesor. problema este că are conectori de 24 pini pentru sursa mea actuală care are 20. Legat de procesor nu știu ce anume trebuie sa fie. Scrie acolo procesor până la 8 nuclee.

poate te pricepi să îmi dai ceva detalii.

| dinaprilie a răspuns (pentru Legion7X):

Scrie/mi pe dinaprilie la g mail. poate vbm mai mult