| Bogdan549 a întrebat:

Pentru un raspberry pi 3 model B se poate creea o carcasa dintr-un laptop mai vechi (mai exact un HP Compaq 6730s) eliminand doar placa de baza impreuna cu CPU-ul, GPU-ul si RAM-ul si pastrand restul si folosindu-ma de ele conectate la raspberry pi?

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Raspunsul este cam nu. Este greu sa conectezi display-ul tastatura si porturile usb la raspberry. Sa nu mai vrobim de alimentare si baterie care trebuie modificate. Raspberry are cpu ARM deci nu o sa iti iasa un laptop puternic, doar o tableta in carcasa de laptop.

| Bogdan549 explică (pentru danutzu96):

Ok inteleg ca nu s-ar putea conecta toate porturile si tot ce vreau eu sa conectez dar cum as putea sa fac sa obtin un laptop din raspberry pi fara pi top sau alte metode care includ SH-ul si cumparatul din alte tari?