| LovelyKitty2 a întrebat:

Sall! Intrebarea mea este daca ai wireless in casa mai platesti net? Adica vreau sa-mi iau o tableta de 20 de milioane care are 3 G si am auzit ca trebuie sa iti iei abonament daca are 3 G si platesti foarte mult exact atat cat consumi dar daca ai wireless in casa mai platesti sau e gratis?
Si fara 3 G cum prinzi net? Cred ca trebuie sa bagi un ruter sau ceva de genul?

FUNDA pentru cel mai complex raspuns(sunt mai grea de cap)

Răspuns Câştigător
| SmoKeD a răspuns:

Pai in primul rand ai nevoie de internet prin cablu care sa-l bagi in wireless ca sa ai internet.Din router iei alt fir care intra in calculator, dar sunt unele unitati care au wi-fi incorporate in ele deci nu iti mai trebuie fir, deoarece te conectezi prin wi-fi la wireless.
Nu are nimic daca nu are 3g, cu 3g ai viteza mai mare de internet, dar este necesar sa ai un dispozitiv in tableta numit wi-fi prin care te conectezi la wireless, pentru ca altfel nu ai cum, sau daca vrei de la cosmote o cartela numai pentru internet cu 10 euro iti da 3gb de internet, daca nu vrei varianta cu wireless si vrei internet, asta doar daca tableta are spatiu de introdus cartela, a mea are.
La wireless platesti curentul deoarece il bagi in priza.De exemplu: cu 2 dispozitive conectate la el continuu pe o luna pltesti 200 de lei la curent, iar cu 5 dispozitive conectate continuu o luna platesti 500 de lei(nu cred ca e asa de mult, am dat un exemplu)

4 răspunsuri:
| DianaFP a răspuns:

Un ruter sa bagi big grin si daca ai wireless in casa, platesti wirelessul happy

| andreyuu a răspuns:

Deci 3G este internetul dat de o cartela telefonica, acelasi lucru ca si la telefoanele mobile.
Cablul principal pe care il conectai de la furnizatorii de internet, cand ai un router acest internet poate fi impartit la mai multe calculatoare si ai si Wireless. Deci tu nu platesti Wifi, ci internetul. Cu router nu dai la furnizorii de internet niciun ban in plus.
Si, da, si fara 3G te poti conecta la internet prin Wifi (orice tableta are) la tine acasa sau oriunde ai disponibile retele Wifi. Pentru Wifi, cum am spus mai sus, ai nevoie de un router.
Deci in concluzie 3G -- aceeasi cartela ca si la telefon (la brand-ul Motorola difera un pic modelul cartelei, insa tot acelasi lucru il face), platesti abonament sau cu cartela pre-pay, ai un numar limitat sau nelimitat de MB trafic; -- la Wifi internetul il ai nelimitat, nu ai nevoie de cartela, doar de un router si " cablul" de internet.
Deci 3G pe bani, niciodata gratis, Wifi mereu gratis.
Sper ca te-am facut sa intelegi. big grin
O zi buna.
P.S: Daca ai nevoie sfaturi sa iti alegi o tableta, doar spune-mi sau trimite-mi un mesaj.

| LovelyKitty2 explică (pentru andreyuu):

Si ce tableta sa iau? e ok iPad2?

| andreyuu a răspuns (pentru LovelyKitty2):

Daca tie iti place, ia-o. Insa parerea mea e ca cel mai mult la produsele Apple platesti numele. Daca vrei una cu 3G, cand iti iei tableta ar trebui sa scrie si 3G la specificatii.