| NoNaMe10 a întrebat:

mi-am bagat si eu internet de la clicknet si mi-au spus ca o sa am o viteza de 14 mps... deci ar trebui sa mearga super dar de fapt merge foarte prost stiti cumva cum pot sa faca sa mearga mai bine in afara de a suna la romtelecom?

9 răspunsuri:
| Cozzmy13 a răspuns:

Poate sa fie din cauta placii de retea sa aiba maxim mai putin decat 14 mb/s si posibil ca asta sa fie viteza de descarcare

| NoNaMe10 explică (pentru Cozzmy13):

Problema e ca imi descarca doar cu 1 mb/s... nu stiu ce are dar pana la 14 mb/s mai e destul

| CataC a răspuns:

Salut
Firmele profita de asemanarea dintre bit si byte ( in programare se foloseste octet pentru a diferentia).
Practic viteza ta reala este de 8 mai mica, implicit 1. 75mb/s. Asta e latimea maxima de banda, depinde si de unde descarci, ce alte programe mai ocupa banda, conexiunea ta, etc.
Bafta

| trolololo a răspuns (pentru NoNaMe10):

Ai fost păcalit de marketingul de la click melc. laughing

| MoNsTeR a răspuns:

14mbps?!laughing Asta numa viteza mare nu este.este mare pentru telefoane mobile sau altceva dar pentru un PC nu e mare branza.Mai bine du-te la rds, nu sunt nici astia nu stiu ce de buni dar totusi netu se misca destul de bine.Am avut si eu ceva problema cu netu de la ei, dar am sunat de cateva ori si s-a rezolvat.Am abonament de 100mb si prind viteze in general intre 40-60mb dar depinde este cand prind si 70-72mbs cand aveam probleme nu prindeam nici 10straight faceDar acum s-a rezolvat. Daca ti-au zis ca poti prinde maxim 14 mb scuza-ma dar platesti DEGEABA.Eu am maxim 100mb dar nu o sa aiba nimeni viteza aia cred prea repedebig grin dar oricum 40-60 e multumitor.Nu ai ce face decat sa suni la ei.Eu la rds am sunat si m-au pus sa scriu cv in RUN si sa le dau cv informatii dintr-o fereastra care mi-a aparut pe ecranthinking Hai bft sper sa reusesti cvwinking

| RS4 a răspuns:

Te-au pacalit! nu o sa poti downloada niciodata cu acea viteza! cel putin nu curand! eu am maxim 5, 7-5, 8 mb/secunda download la rds! si cred ca ei sunt cei mai buni din tara la internet! deci renuntati la noile oferte ca sunt departe!

| Cozzmy13 a răspuns (pentru NoNaMe10):

Si e mult un mega pe secunda la fisiere mici nu prinde mult si max 14 mb/s

la fisiere f mari mie asa imi merge si 14mb/s nai sa prinzi nici cu r*s am un var are de la r*s si am incercat sa descarc w*n 8 direct si mergea cu 786 kb /s asa ca si mie la cablu imi zice 20mb/s da e maxim cand nu e nimenialtcineva decat tine pe net in rest prind 256kb/s si depinde de unde descrci adica din strinatate e serveru ai mai putin din tata ai mai mult server = locul fisierului

| TheD3vil a răspuns:

Atat ai latime pe banda...winking doar nu vrei 14 mb\sec LOL laughing)))

| NoNaMe10 explică:

Pai da dar am avut inainte un net mult mai bun de 100 mbps la cei 350 de mii
asa ce se poate si mai bine, tot ce s-a intamplat a fost ca mi s-a intrerupt contractul si am incercat altundeva rolling on the floor asta e greseala mea. dar viteze mai mari la aceeasi bani se poate