| Difference a întrebat:

Am nevoie de ceva lamuriri din partea celor care se pricep. De ceva timp ma tot bate gandul sa imi mai pun rami pe pc si sa-mi schimb placa video. Nu sunt un mare expert in astea pentru ca nu am mai facut-o niciodata, dar din cate am inteles trebuie sa stii mai intai ce fel de rami ai (DDR2 in cazul meu) pentru a fi compatibili cu placa de baza si a putea adauga si altii.
Anyway, am inteles ca trebuie sa stii si ce placa de baza ai asa ca am folosit programul everest si am cateva imagini care sper sa va ajute sa-mi dati un raspuns:
In link-ul de mai jos aveti rezultatul programului, respectiv numele placii mele de baza si inca 2 randuri care mi s-au parut mie importante, asa ca le-am incadrat in doua dreptunghiuri cu rosu. (link: http://imgur.com/a/YNJvQ#3IPR2 )

Acum intrebarile mele ar fi:
1. Chenarul in care scrie Sloturi Ram 2 DDR2 DMM inseamna ca am doar 2 sloturi de ram sau asta reprezinta memoria din momentul de fata (am 2GB ram acum)?
2. Al doilea chenar facut de mine la ce se refera? pot fi adaugati inca 6 GB de rami sau?

In principal as vrea sa stiu cati rami imi suporta maxim, ce fel de rami sa fie, si o placa video de 1GB m-ar interesa. (acum am nVidia GForce 9400 GT) deci probabil imi trebuie tot Nvidia.

Va multumesc si sper sa ma ajute cineva care chiar se pricepe.

4 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

1. Ai 2 sloturi de memorie pe placa de baza. Trebuie sa te uiti in carcasa sa vezi daca sunt ocupate ambele sloturi.

2. Placa de maza suporta maxim 4GB.

Pentru placa video ce buget ai?

| Freddie23 a răspuns:

Ai doar doua sloturi pentru memorii si doi giga de ram. Acum intrebarea este: ai o placuta de 2GB sau doua placute de cate 1GB?
Din cate imi dau eu seama, cred ca ai o singura placuta de 2GB, ceea ce e bine, permitandu-ti sa mai pui inca 2GB de ram... oricum nu e mare branza sa desfaci capacul de la carcasa si sa arunci o privire, ocazie cu care poate-l mai cureti de praf.
Placa video, este bine sa fie cam de acelasi "calibru" cu procesorul... dupa placa ta de baza si restul componentelor cred ca ai un procesor din seria E2000. Poti cumpara orice placa video nVidia sau ATi-AMD dar daca placa video este mai puternica decat procesorul, nu prea te ajuta fiind tinuta in loc de acesta. Daca e asa cum am banuit o placa video Ati 5770 e cam maximum de ce ai tu nevoie... poti alege Ati 4870 sau 4890 generatii mai vechi second hand.

| Difference explică (pentru IulianP):

Undeva la 4 5 milioane as vrea sa dau pe ambele.

| IulianP a răspuns (pentru Difference):

Intai vezi daca ambele sloturi de memorie sunt ocupate.
Pentru placa video mergi pe asa ceva: http://bit.ly/P7Jaag