| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, am niste intrebari legate de vpn-uri, as vrea sa stiu daca folosesc vpn o sa platesc mai multi bani la internet sau ceva de genul, din cate stiu te conectezi pe un fel de baze de date sau ceva de genul din alte tari, asta inseamna ca folosesti internetul lor sau tot acelasi internet il folosesti spre exemplu digi? Daca eu ma conectez cu vpn in Rusia inseamna ca folosesc internetul din Rusia, este 100% legal sa folosesti vpn? Chiar si daca il las activat zile intregi nu se intampla nimic? Tot aceeasi factura la internet imi vine? Imi puteti da cat mai multe detalii despre vpn va rog?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Factura de internet este una, factura de VPN este alta si trebuie sa le platesti pe amandoua, ca sa poti sa le folosesti pe amandoua.
Nu te speria ca nu va urca factura deinternt daca folosesti vpn, fiind un alt tip de servici.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Tot atat vei plati. Este legal cat timp nu faci ceva ilegal, si sper ca nu ai intentia asta happy.

| gabicoo a răspuns:

Nu plătești nimic în plus! VPN-ul îți ascunde ip-ul! Așa nu au cum sa te urmărească băieții cu ochii albaștri!
Eu folosesc Opera Browser! Are VPN gratuit inclus!

| mihai69 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu-l ascunde, doar îl maschează. "Organele" tot te pot urmări, doar că au ceva mai mult de lucru.
===
On topic, faci fix același trafic, doar că e rutat (direcționat) prin alte căi față de cazul că nu ai folosi VPN.

| iostefan a răspuns:

Nu e deloc vorba de asta...
Vei plati același internet de acasă...
Singura diferență va fi, daca încearcă cineva pe net, să-ți afle locația, te va găsi ba în Rusia, ba în China, Venezuela, Brazilia...
Doar online ți se va schimba locația, random, asta face un program vpn