| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o întrebare, cum pot sa resetez bios la laptop? Si mai am o întrebare, există viruși care sa infecteze un bios? Mulțumesc pentru răspuns

5 răspunsuri:
| aizen0567 a răspuns:

Repornește laptopul și apasă imediat tasta de acces în bios (de obicei, una dintre tastele F2, F10, F12, del sau esc, depinde de modelul laptopului) în bios, caută opțiunea "Load Defaults" sau "Restore Factory Defaults" selecteaz o și apoi confirmă salvează setările și ieși din bios(de obicei cu tasta F10),și da poți sa iei viruși se numesc bios malware sau firmware malware, de exemplu
"LoJax: Un malware care poate infecta UEFI (succesorul BIOS-ului tradițional) și care poate rezista reinstalării sistemului de operare sau schimbării hard disk-ului.
Mebromi: Un virus BIOS care infectează BIOS-ul și apoi sistemul de operare."

| NLS a răspuns:

Tasta pentru acces in BIOS e de obicei DELETE, si in cazuri mai rare, F2, tinut apasat pe ESC.

De la F10 si F12 faci altceva.

Odata ajuns in BIOS, cauti meniul Exit.
Intri acolo si cauti "Reset BIOS Defaults", "Reset Factory Defaults" "Load Optimized Defaults"... ceva de genul acesta.

Apesi acolo, aprobi cu Y (Yes).
Dupa care alegi Save and Exit.

Da, exista virusi care pot infecta BIOS-ul, mai bine spus, pun stapanire pe el, si daca se activeaza, e destul de grav.

Mi se pare totusi ca unele placi de baza au un BIOS de rezerva, separat de primul, tocmai pentru a mari sansele de recuperare in caz de virusi sau update de BIOS nereusit.

| DanielIonut765 a răspuns (pentru NLS):

Am înțeles mulțumesc pentru răspuns și dacă am viruși in bios cum fac sa ii elimin merge cu un reset de bios?

| DanielIonut765 a răspuns (pentru aizen0567):

Și dacă am un virus in bios cum îmi dai seamă și cum scap de el și care sunt șansele să iau acel Lojax

| RAY a răspuns:

Dai reset de jumper, CMS și baterie bios, apeși pe power in vreo 5 minute logic cu PC ul închis, instalează în mod uefi sa te protejeze de viruși, exista viruși de orice fel, care îți rescriu biosul chiar de asta un uptate de bios contează și uefi și un bidiferender de exemplu