| MariusBZ a întrebat:

Am o intrebare: poate dauna laptop-ului faptul ca este scos din priza in timp ce merge sau ca pica curentul? Ma refer cand nu are bateria in el si functioneaza ca un PC.

10 răspunsuri:
| Anonim6464 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic... si eu fac la fel. Dar depinde de cat de vechi e laptop-ul tau.

| MariusBZ explică (pentru Anonim6464):

Maine face o luna

| nuestenimic a răspuns:

Chestia asta sa nu mai faci nicioadata fiindca un laptot sau un pc daca al scoti din priza in timp ce merge poate sa-ti afecteze sistemul de operare sau sa se strice daca se ia curentul nu-i nimic dar cand al scoti din priza ai oferi practic un soc fiindca am patit sa mi se strice windows-ul uitate pe net si documenteazate

| CuriousStuff a răspuns:

Daca doar pica curentul nu se intampla nimic. Cel mult ramai fara fisierele pe care le editai in momentul intreruperii curentului.
Daca e o supraincarcare a retelei electrice, nu mai conteaza daca are bateria in el sau nu, daca nu ai UPS e posibil sa ti se arda sursa-> placa de baza -> placa video... Dar depinde (de noroc).

| MariusBZ explică (pentru nuestenimic):

Nu e vorba de OS sau software. E vorba de hardware

| MariusBZ explică (pentru CuriousStuff):

Supraincarcare a retelei electrice inseamna ca pica din cauza ca sunt prea multe in priza, nu?

| CuriousStuff a răspuns (pentru MariusBZ):

Inseamna ca din diferite motive vine un curent mult mai mare in priza decat e normal. Mai demult se intampla cand erau furtuni si mai lovea cate un fulger un stalp de inalta tensiune, iti ardea cam tot ce aveai prin casa si era bagat in priza, nu stiu acum daca se mai intampla sau exista ceva dispozitive de siguranta.

| dfeel a răspuns:

La nivel hardware nu ar trebui sa pateasca nimic daca se intrerupe curentul. de obicei in astfel de situatii mai apar bug-uri in sistemul dde operare.

| K0sti a răspuns (pentru MariusBZ):

Pai ce zici, hardului i-o place? E una din desele cauze pentru care apar vestitele bad-uri!

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cate ori se intampla asta. Se poate strica, sa stii.